Anatomia człowieka - układ pokarmowy
Witam Was serdecznie i zaraz przechodzę do bardzo ważnego tematu, jaki pojawił się w tagu Tematy Tygodnia nr 60, a mianowicie "Układ pokarmowy"
Zacznijmy od pytania - czym są składniki pokarmowe?
Składniki pokarmowe to substancje i związki chemiczne dostarczane z pożywieniem do organizmu człowieka, niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania.
Nazywamy je również - składnikami odżywczymi.
Oto klasyfikacja grup składników, które pełnią najważniejsze funkcje w organizmie. w skład tych grup wchodzą :
- białka
- węglowodany
- tłuszcze
- witaminy
- składniki mineralne oraz woda.
Oczywiście w pożywieniu znajdują się również inne składniki odżywcze takie jak sole mineralne, kwasy organiczne, olejki eteryczne, które pełnią specjalne funkcje.
Abyśmy mogli to wszystko dostarczyć do naszego organizmu, a on aby prawidłowo przyswajał i czerpał z tego "papu" najważniejsze składniki :) zostaliśmy " wyposażeni i obdarowani" w UKŁAD POKARMOWY.
Zaczynamy :
Budowa układu pokarmowego: Przewód pokarmowy to miejsce, w którym zachodzi trawienie i wchłanianie składników pokarmowych. Składa się z:
- jamy ustnej
- gardła
- przełyku
- żołądka
- jelita cienkiego, jelita grubego ( zakończonego odbytem)
- należą do niego także wątroba i trzustka ( gruczoły związane z tym układem czynnościowo)
Szczęśliwego dnia dziecka :) Każdy z nas był zadowolony, uśmiechnięty jak otrzymał smakołyka od rodzica, ciacho, cuksa, loda czy też twardą krówkę bądź krówkę ciągutkę :)
Tu się wszystko zaczyna - w jamie ustnej.
Jest pierwszym odcinkiem układu pokarmowego. Rozpoczyna się ustami , przechodzącą gardzielą w gardło.:)
Ściany jamy ustnej stanowią:
- wargi
- policzki
- podniebienie
Zęby składają się z korony, szyjki oraz korzeni. Uzębienie człowieka jest dwupokoleniowe. Zawiera zęby mleczne 20 szt i stałe 32 szt. Główną funkcją zębów jest rozdrabnianie, miażdżenie i rozgryzanie kęsów pokarmu.
Idąc głębiej w nasz układ pokarmowy spotykamy język. Jest on mięśniowym narządem naszego układu - zresztą bardzo ważnym. W błonie śluzowej pokrywającej język w części grzbietowej znajduje się pięć rodzajów brodawek językowych :-
- nitkowate
- stożkowate
- grzybowate
- okolone
- liściaste
Trzy ostatnie zawierają receptory smaku czyli kubki smakowe dzięki którym nasz hamburger staje się pysznościowy :)
- nawilża pokarm podczas żucia
- rozmiękcza suche kęsy pokarmowe
- odbiera smaki
- rozpuszcza wybrane składniki pokarmowe
Ślina o niej mowa - jest produktem czynności gruczołów ślinowych. W ciągu doby człowiek może wytworzyć ok 2 litrów śliny, jest procesem stałym niezależnym od woli człowieka. Ślina składa się w 99,5 % wody, nieznacznej ilości białka oraz enzymów.
W jamie ustnej pokarm jest formowany w kęsy, miażdżony, rozgryzany i nawilżany i przemieszcza się do
mięśniowo - błoniastego przewodu pełniącego funkcję transportową zwanego GARDŁEM.
Kolejnym odcinkiem zaś jest PRZEŁYK - który jest pośrednikiem w przekazywaniu pokarmu z gardła do żołądka. Średnia długość przełyku u osoby dorosłej wynosi ok 40 cm.
![żoł.jpg](
Tymczasem nasz hamburger pędzi do narządu umięśnionego, rozciągliwego,przypominającego błoniasty worek o objętości od 1 do 3 litrów, którego podstawową funkcją jest gromadzenie pokarmu przedostającego się z przełyku oraz mieszanie go z wydzieliną. Mowa tu o ŻOŁĄDKU - z którego treść pokarmowa przechodzi w wyniku ruchu robaczkowego jelit ( perystaltyki) do JELITA CIENKIEGO.
Jelito cienkie składa się z dwunastnicy, jelita czczego i jelita krętego. Dwunastnica leży między żołądkiem a jelitem czczym i ma kształt litery C.
Łączna długość jelita cienkiego wynosi ok 3 do 5 metrów.
Posiadamy :) również JELITO GRUBE, które jest końcowym odcinkiem układu pokarmowego i odpowiada głównie za absorpcję (pochłanianie) wody i składników mineralnych. Dzieli się na jelito ślepe, okrężnicę i odbytnicę. Jego długość to 1,5 do 1,8 metra.
W procesie trawienia ważną istotną rolę odgrywają dwa gruczoły - WĄTROBA I TRZUSTKA , nie są one jednak integralnymi elementami naszego układu ale traktowane są jako jego część.
Końcowy otwór układu pokarmowego stanowi ODBYT.
Post zgłaszam do konkursu Temat Tygodnia #60
Temat 1 - układ pokarmowy
Pozdrawiam.