Psihološki učinci pubertetskih događaja

Setite se dana kada ste pohađali poslednje razrede  osnovne i prve razrede srednje škole. Kako su se vaši osećaji prema sebi i vaši odnosi s drugima menjali dok ste bili u pubertetu? Istraživanja otkrivaju kako pubertetske promene utiču na adolescentovu sliku o sebi, raspoloženje i interakcije s roditeljima i vršnjacima. Neki od tih ishoda su reakcije na velike telesne promene bez obzira na to kada se one događale. Drugi su ishodi povezani s vremenom pojavljivanja pubertetskog sazrevanja.



Reakcije na promene u pubertetu

Menstruacija je pre dve generacije često bila traumatičan događaj. Danas devojčice obično na nju reaguju s "iznenađenjem" i to nesumnjivo zato što se ona događa naglo. Međutim, u svakom drugom pogledu devojčice danas izveštavaju da imaju mešavinu pozitivnih i negativnih osećaja u vezi s menstruacijom. Pa ipak, postoje velike individualne razlike koje zavise ranijem znanju i podršci članova obitelji. Obe su p od uticajem kulturalnih stavova prema pubertetu i polu.

Za devojke koje nisu unapred obavieštene o njoj, menstruacija može biti šokantna i uznemirujuća. U 1950-im godinama čak do 50% devojaka nije primilo prethodna upozorenja o menstruaciji (Shainess, 1961). Danas je samo mali broj njih neobavešten. Spomenuta promena je verovatno rezultat toga što su savremeni roditelji spremniji sa svojom decom razgovarati o pitanjima seksa.(Beausang i Razor, 2000, Brooks-Gunn, 1988b). Gotovo sve devojke dobijaju neke informacije o pubertetskim promenama od majki. Osobno su dobro prilagođene devojke čiji su očevi upoznati s njihovim pubertetskim promenama. Verovatno uključenost oca odražava porodičnu atomosferu  u kojoj postoji puno razumevanja i prihvatanja telesnih i seksualnih pitanja (Brooks-Gunn i Ruble, 1980, 1983).

Reakcije dečaka na spermatozoide , jednako kao i reakcije devojčica na menstruaciju , sastoje se od pomešanih osećaja. Gotovo svi dečaci znaju za ejakulaciju puno pre nego što se ona pojavi, no samo mali broj njih dobija o njoj bilo kakvu informaciju od roditelja. Obično je dobijaju iz potisnutih materijala (Gladdis i Brooks-Gunn, 1985). Uprkos prethodnoj informiranosti mnogi dečaci izjavljuju kako se njihova prva ejakulacija dogodila prie nego što su očekivali i da nisu bili pripremljeni za nju. Kao i kod devojaka, što se dečaci osećaju bolje pripremljenima za pubertetske promene, to na njih pozitivnije reagiraju (Stein i Reiser, 1994). Nadalje, dok gotovo svaka devojka na kraju kaže nekoj prijateljici kako ima menstruaciju, daleko manji broj dečaka ikome kaže o pojavi svog "razvitka" (Downs i Fuller, 1991). Sveukupno gledajući, dečaci dobijaju mnogo  manje socijalne podrške za telesne promene u pubertetu nego devojčice. To pokazuje kako bi dečaci posebno mogli imati koristi od prilika da postavljaju pitanja i raspravljaju o svojim osećajima u vezi s tim promenama sa saosećajnim roditeljem ili zdravstvenim stručnjakom.

Doživljaj puberteta pod utucajem je šireg kulturalnog konteksta. Mnoge plemenske i seoske zajednice slave pubertet s prelaznim ritualima - ceremonijom inicijacije kojom se u zajednici označava važna promena u privilegijama i odgovornosti mlade osobe. Na temelju tih rituala mladi ljudi znaju kako njihova kultura slavi i ceni pubertetske promene. Nasuprot tome, u zapadnjačkim se kulturama poklanja malo pažnje formalnom obeležavanju prelaska iz detinjstva u adolescenciju i iz adolescencije u odraslu dob. Neke etničke i verske ceremonije, poput židovskih bar ili bat mitzve i Quinceañere (slavljenje prelaska petnaestogodišnje devojke u odraslu dob) u latinoameričkim zajednicama, nalikuju na prelazni ritual. No spomenuti rituali obično ne vode do smislene promene u socijalnom statusu mlade osobe.

Zapravo u zapadnjačkom društvu adolescenti su suočeni s mnogim dobima u kojima dobijaju delimičan status odrasle osobe -dob za zapošljavanje, dob za vozačku dozvolu, dob završetka srednje škole, dob za pravo glasanja i za pijenje alkohola. Tako ih se u nekim kontekstima može tretirati kao odrasle (na cesti i na poslu), a u drugima (u školi i kod kuće) još uvek kao decu. Nedostatak široko prihvaćenog pokazatelja telesne i socijalne zrelosti čini proces odrastanja osobito zbunjujućim.