#Prehistoryczne Stworzenia - Stegozaur.
Ostatnio przedstawiłem charakterystykę Welocirapotra, dinozaura wykreowanego na posiadanie zaawansowanej inteligencji na tle innych stworzeń. Dlatego, aby zachować odpowiedni kontrast, w tym artykule przedstawiam dinozaura, którego największy rozkwit wystąpił w okresie jury. Również uważany jest za jednego z "najgłupszych" - Stegozaur.
Wśród dinozaurów ptakomiedniczych jednym z najbardziej charakterystycznych gatunków są Stegozaury. W zasadzie Stegozaury reprezentują rodzinę roślinożernych dinozaurów z płytami oraz kolcami na grzbiecie i ogonie. Szczyt rozwoju tego gatunku przypada na późną jurę około 140 milionów lat temu. Niewielu przedstawicieli tego gatunku przetrwało do okresu kredowego, chociaż prowadzone są badania mające na celu zanegowanie tego założenia.
Stegozaura od innych dinozaurów można rozpoznać na pierwszy rzut oka po dwóch rzędach wyrostków kostnych, których funkcja nie jest w pełni wyjaśniona. Jest mało prawdopodobne, że służyły one jako obrona lub zbroja, jak to często bywa w przypadku tyreoforów, w szczególności ankylozaurów, ponieważ te zbrojenia znajdywały się tylko na grzbiecie, nie osłaniając bocznych części ciała. Miał małą wąską głowę z maleńkim mózgiem. Stegozaur nie był najlepszym biegaczem, co mogło utrudnić mu potyczki z drapieżnikami. Średnio osiągał prędkość 7 km / h. Miał jednak inną linię obrony, mianowicie jego środek ciężkości znajdował się w obszarze tylnych nóg, dlatego był w stanie wykonywać śmiertelne uderzenia ogonem, obracając się wokół własnej osi utrzymując balans ciała.
Najbardziej znany z rodziny Stegozaurów jest zaskakująco Stegozaur. Mógł osiągnać 9 metrów długości i ważył średnio 3,5 tony. Stegozaur żył w ciepłym klimacie, ze względu na niską osadzoną głowę, żywił się głównie nisko osadzoną roślinnością.
Na grzbiecie posiadał 17 płyt kostnych, które nie były bezpośrednio połączone ze szkieletem. Do tego miał 4 kolce na ogonie, które były używane do obrony. Zgodnie z niektórymi teoriami wyrosty kości służyły jako funkcja termoregulacyjna, pozwalająca na magazynowanie ciepła lub funkcja odstraszająca, dzięki czemu Stegozaur wyglądałby bardziej niebezpiecznie niż w rzeczywistości. W mniejszym stopniu przypuszcza się także funkcję godową.
Jedną z wyróżniających się cech tego dinozaura jest jego bardzo mały mózg, którego waga osiągała 80 gramów. Przypominała piłeczkę golfową. Dlatego też na podstawie współczynnika encefalizacji definiuje się go jako niezbyt inteligentnego, z bardzo słabo rozwiniętym mózgiem. Przyczyniło się to do popularyzacji poglądu, że wszystkie dinozaury były powolnymi i niezbyt inteligentnymi zwierzętami. Obecnie takie wyroki są w dużej mierze odrzucane.
Jednym z elementów budowy ciała Stegozaura, którego funkcji nie wyjaśniono do tej pory, jest wielkość komory położonej w pobliżu bioder, przez które przechodzi rdzeń kręgowy. Hipotezy na ten temat brzmią naprawdę interesująco. Najbardziej popularna jest ta, że w sekretnej komorze znajdował się drugi pomocniczy mózg.
Jeśli byłoby to prawdą, Stegozaur nie był wcale niezbyt inteligentny i był prawdziwym anatomicznym zjawiskiem w świecie istot żywych..
Odniesienia:
[1]http://muzewol.pan.pl/Ewolucja/Ewolucja6.pdf
[2]http://www.encyklopedia.dinozaury.com/index.php?title=Stegosaurus
[3]http://dinozaury.org/rodzaje-dinozaurow/stegozaury/
[4]https://www.livescience.com/24184-stegosaurus-facts.html