[PL] Bulimia - Przyczyny, objawy i leczeniesteemCreated with Sketch.

in #polish7 years ago

Celem posta jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat bulimii. Należy pamiętać, iż każdy przypadek jest indywidualny, a przedstawione informacje są uogólnieniem choroby.

Witam,
Jako, iż planuję studiować medycynę oraz na co dzień żyję z osobą chorą na bulimię pragnę uświadamiać społeczeństwo i przekazywać wiedzę dotyczącą tej choroby. Zapraszam do zapoznania się z postem.

1.Może na początek, co to jest bulimia?

Bulimia to zaburzenie odżywiania, polegające na nagłymi napadami głodu, w czasie których osoba chora zjada dużo więcej niż normalnie. Po takowych napadach osobę dotykają wyrzuty sumienia i skłania się do zachowań kompensacyjnych czyli na przykład: wywoływanie wymiotów, głodówki, użycie diuretyków, środków przeczyszczających, wykonywanie lewatyw, nadmierne ćwiczenia fizyczne.

2. Przyczyny bulimii:

  • brak samoakceptacji
  • konflikty rodzinne
  • zaburzenia mechanizmów samoregulacji i samokontroli
  • uszkodzenie ośrodka sytości w mózgu
  • emocjonalne zaniedbanie dziecka w dzieciństwie
  • brak akceptacji przez grupę rówieśniczą (wiążący się często ze zmianą środowiska)

Przyczyną bulimii mogą być także czynniki genetyczne. Potwierdzają to badania wykonane w 2003 roku. Na bulimię narażone są bardziej osoby, u których rodzin występuje otyłość i zaburzenia depresyjne.

3. Jak rozpoznać bulimię?

U osoby chorej występują napady głodu, jest w stanie zjeść więcej w ciągu dwóch godzin, niż normalnie w ciągu całego dnia. Takie napady występują co najmniej dwa razy w tygodniu, a po nich zachowania kompensacyjne np. wywoływanie wymiotów.

4. Objawy bulimii

Często objawy bulimii są niezauważalne. Osoba chora bardzo dużo czyta na temat jedzenia, obsesyjnie liczy kalorie, lubi jeść w samotności. Czasem występuje opuchnięcie twarzy. Osobę chorą mogą dotknąć stany depresyjne, niechęć do samego siebie oraz inne zmiany psychiczne.

5. Leczenie

Najskuteczniejszym sposobem leczenia bulimii jest psychoterapia, lecz także przydatna jest pomoc farmakologiczna podczas której podaje się fluoksetynę, która u niektórych pacjentów zmniejszą częstotliwość napadów głodu.
Niektórzy pacjenci odnieśli sukces przy pomocy hipnoterapii.

Chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat bulimii?

  1. http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/nalogi/bulimia-przyczyny-i-objawy-leczenie-bulimii_36228.html
  2. http://bulimia.mam-efke.pl/
  3. https://wilczoglodna.pl/jak-powstaje-bulimia-krok-po-kroku/

Celem postu jest edukacja społeczeństwa na temat chorób współczesnego świata.
Zapraszam do upvote'owania, komentowania oraz follow'owania aby artykuł trafił do jaknajwiększej ilości osób.
Zwiększmy razem świadomość ludzi na temat bulimii.
Dziękuję!

anoreksja_2.jpg