Narzędzia do śledzenia postępów naszego portfela inwestycyjnego

in #polish6 years ago

Drodzy czytelnicy,

Ostatnio ze względu na uciążliwość i niedoskonałość samodzielnego liczenia postępów na moim portfelu zacząłem szukać lepszego rozwiązania. Zagraniczne, globalne serwisy typu yahooo, bloomberg wydawały się super rozwiązaniem z jednym wielkim ALE - brak w ofercie GPW. Eliminuje to je z jakiegokolwiek rozważania z uwagi na fakt, że 100% akcji obecnie posiadam na naszym rodzimym rynku.

Z tych poszukiwań udało mi się wybrać dwie aplikacje/serwisy z których usług mam zamiar korzystać. Są to serwisy Investing.com oraz Myfund.pl.

Chciałbym również dodać, że w post nie jest sponsorowany :) 

 

Co oferuje nam serwis Investing.com ? 


Jest przede wszystkim łatwy w obsłudze, darmowy i szybki. 

Jest to bardzo rozbudowany serwis z ogromem informacji, publikacji, analiz wykresów i wszystkim o czym może pomyśleć inwestor. Opcje z której korzystać będe u tu poisuje - portfela ma jednak bardzo prostą:

  • Dodawanie, sprzedawanie aktywów 

  • Zysk/Strata dzienna i od otwarcia zarówno dla poszczególnych pozycji jak i całego portfela. 

  • Wykres bilansu portfela, otwartych pozycji i zamkniętych pozycji

I na dobrą sprawę portfelowych opcji to tyle. Podstawowe, szybkie. 

Do tego mają fajną apke na telefon z widgetem w którym można sobie podglądać kurs i zmiany dzienne. Jest to moja podstawowa obecnie forma podglądu kursów. 

Apka:


Strona




Co oferuje nam serwis MyFund.pl ?


Jest to serwis polski płatny, z miesiącem darmowego okresu testowego na poziomie Ekspert. 

By dalej potem korzystać normalnie z serwisu należy wykupić abonament, najwyższy jego poziom to koszt około 9 zł. Dokładną rozpiskę znajdziecie na ich stronie. 

Co do funkcjonalności które oferuje i z których będę korzystał:

  • rozbudowanyy serwis, śledzący przede wszystkim cały portfel. Pozycje gotówkowe, giełde, lokaty, zwroty z lokat, dopłaty gotówkowe, dywidendy, fundusze, obligacje, catalyst itp
  • Można stworzyć cały portfel nie tylko inwestycyjny, włącznie z zarobkami kredytami wydatkami ( z tego akurat nie będę korzystał )
  • Możliwość dodania krótkiej sprzedaży 
  • Możliwośc dodania wielu portfeli przykładowo, ryzykowny, bezpieczny dywidendowy. I śledzenia każdego z osobna i wszystkich łącznie. 
  • Narzędzia do obserwowania statystyk portfela/i takie jak wykresy w czasie, statystyki, zysk per typ inwestycji, ryzyko itp
Naprawdę jest masa funkcjonalności, poniżej kilka screenów z funkcji na stronie i wykresów z mojego portfela. 

Warto zwrócić uwagę, że im dłuższy okres inwestowania tym wykresy więcej nam mówią i pokazują. Śledzenie długotrwałych trendów na własnym portfelu, może po kilku latach pomóc lepiej dobrać taktykę. Przykładowo może się okazać, że po 5 latach z naszych 5 portfeli jeden jest wyraźnie gorszy od innych a inny wyraźnie lepszy. Wiemy wtedy, że należy zaniechać albo zredukować ten typ inwestycji i przesunąć je do najlepszego portfela.

Według mnie korzystanie z narzędzi tego serwisu pozwoli w długim terminie uzyskać lepszy zwrot z inwestycji.
Jeszcze nie uzupełniłem wszystkich pozycji na tym serwisie, zrobie to niebawem i przy stanie portfela będę udostępniał link do mojego portfela z tego serwisu.



 



Ogólna ocena


Jeżeli komuś nie przeszkadza płacenie 9 zł miesięcznie, lubi oglądać długofalowe dokładne wyniki portfela i je analizować to w ciemno brałbym opcje z dwoma aplikacjami.

Jeżeli ktoś chce tylko w ogólny stan widzieć i podstawowe wykresy to nie widze przeciwskazań by używać jedynie Investing. 

Ja będę korzystał z obu aplikacji głównie ze względu na blog i chęc rozwoju. Dzięki temu będę mógł w łatwy sposób pokazywać wam wyniki portfela i jego analizy w różnych odstępach czasowych. Indywidualnie za to będę mógł śledzić, korygować swoje nawyki i wybierać optymalną drogę inwestowania i zarabiania. 

 

Mam nadzieję, że ten krótki opis pomoże części z was :)

Zapraszam serdecznie do śledzenia bloga, następne posty już niebawem ! 


Posted from my blog with SteemPress : https://www.pasywnyinwestor.eu/narzedzia-do-sledzenia-postepow-naszego-portfela-inwestycyjnego/