Tytan w podczerwieni

in #polish6 years ago

Tytan jest największym księżycem Saturna oraz jedynym księżycem w Układzie Słonecznym posiadającym gęstą atmosferę. To jednak nie wszystko, co sprawia, że przyciąga on zainteresowanie naukowców.

W ostatnim czasie dużo więcej uwagi poświęca się Europie i Enceladusowi, które to pod swoimi lodowymi skorupami posiadają ogromne oceany wody oraz gejzery wyrzucające wodę setki kilometrów ponad ich powierzchnię. Naukowcy przypuszczają, że w ich wodach może istnieć życie. Nic więc dziwnego, że to głównie tam skupiona jest uwaga naukowców.

Niemniej jednak, Tytan jest równie niezwykle ciekawym, żyjącym miejscem. W atmosferze Tytana zachodzą skomplikowane zjawiska pogodowe, a na jego powierzchni obecne są wielkie jeziora i rzeki ciekłego metanu. Temperatura panująca na powierzchni księżyca wynosi około -180 stopni celsjusza. Ogólnie rzecz biorąc, warunki panujące na Tytanie są surowe. Naukowcy powątpiewają w możliwość istnienia życia na tym księżycu, ale nie jest to wykluczone. Wiemy, że na Tytanie obecna jest duża ilość związków organicznych, a źródłem energii ewentualnych organizmów mogłyby być węglowodory produkowane w górnych warstwach atmosfery.

Nasza wiedza na temat Tytana oparta jest na danych zebranych przez misję sondy Cassini oraz lądownika Huygens, który wylądował z powodzeniem na Tytanie 14 stycznia 2005 roku. Po ponad godzinie zakończył pracę i zamarzł. W tym czasie zdążył jednak przesłać na Ziemię pewną ilość danych oraz zdjęcia, które ukazały struktury podobne do systemów rzecznych na Ziemi.

Dotychczasowe zdjęcia Tytana z orbity przedstawiały nam owy księżyc jako obiekt spowity gęstą i nieprzepuszczającą dużych ilości światła atmosferą. Najnowsze, opublikowane przez NASA zdjęcia przedstawiają jedne z najczystszych i najbardziej spójne obrazy powierzchni księżyca do tej pory. Obrazy zostały stworzone przy wykorzystaniu danych uzyskanych za pomocą spektrometru mapującego w podczerwieni i świetle widzialnym, który znajdował się na pokładzie sondy Cassini.

Obserwacja powierzchni Tytana w świetle widzialnym jest trudna, ponieważ małe cząsteczki zwane aerozolami, które obecne są w górnych partiach atmosfery Tytana silnie rozpraszają światło widzialne.

Sort:  

Congratulations @ocisly! You have completed the following achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of posts published

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

To support your work, I also upvoted your post!

Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!