Instytucja kosciola a autonomiczne panstwa
Kościół jako instytucja trwa nieprzerwanie przy boku chrześcijaństwa w zasadzie od samego początku trwania tej religii. Na czele Kościoła stoi papież, którego śmiało można byłoby porównać do swego rodzaju monarchy. Rządzi całym" kościelnym państwem" z pomocą swojej świty, która tez ma w zasadzie pływ na kształtowanie prawa katolickiego. Tu na myśl może przyjść określenie parlamentu, co daje z kolei do porównania takie państwa jak chociażby Wielka Brytania.
Kościół na przestrzeni lat prowadził różną politykę. Bywały procesy o czary, procesy o herezje, bywały także potępienia i wyniesienia na ołtarze. Analogią w autonomicznych państwach mogłyby to być bardzo podobne praktyki podczas tworzenia kanonu praw określających kary za przewinienia i zbrodnie w świeckim świecie. Wiemy, że takie praktyki jak łamanie kołem, czy inne drastyczne metody były stosowane powszechnie. Samosądy, w których jedna osoba potrafiła skupiać władzę sędziego, oskarżyciela i broniącego jednocześnie. Sprzedawanie odpustów i innego rodzaju sakramentów możemy porównać do łapówkarstwa na różnych poziomach władzy. Nagradzanie zasług pewnych osobistości również ma miejsce.
Obywatele państw autonomicznych są powiązani ze sobą tradycją, hymnem czy flagą narodową, zupełnie jak w kręgach kościelnych, tylko na innych zasadach. Tam zależy to bardziej od przynależność do religii i odpowiedniej identyfikacji z obecnym systemem. Hymnem mogą być pieśni religijne , flaga również jest. Tradycje wielu narodów opierają się także na tradycjach kościelnych.
Wojny oraz prześladowania na bazie religii były normą w dawnych czasach. Brutalne wyprawy krzyżowe , czy masowe niezrozumienie dla innych religii doprowadziło do wielu rzezi, co śmiało odwzorowuje wojny państw autonomicznych, które chcąc poszerzyć swoje terytorium, bądź zdobyć większe wpływy również siały spustoszenie i pozostawiały za sobą zgliszcza.
Ale jak to jest z tym terytorium ? Watykan co prawda jest malutki w stosunku do większości innych państw, ale jednak "jest". Nie zawsze jednak miał tak niewielką powierzchnię.
Państwo Kościelne istniało w latach 755-1870 z małymi przerwami. Papież miał władzę na terenach najbliższych Rzymowi, natomiast inne ziemie znajdowały się w posiadaniu potężnych lenników papiestwa.
Dziś- władza Kościoła jest w dalszym ciągu silna i obszerna, ale czy tak jak kiedyś? Czy Kościół, gdyby tylko chciał, mógłby np przywołać armię zagorzałych chrześcijan, by bronili, bądź powiększali potencjalne terytorium? Zastanówmy się sami.
Artykuł nie ma na celu wszczynania jakiegokolwiek "buntu na pokładzie" a był swobodną analizą, zapewne w części abstrakcją.
Pozdrawiam,
Całkiem dobry wpis, tylko czemu takie słabe tagowanie? Gdybyś zamiast ogólnych dodał te same w polskich odpowiednikach, z pewnością więcej osób przeczytałoby ten tekst!
https://steemweb.pl/tags tutaj znajdziesz najpopularniejsze tagi w polskiej społeczności. Od siebie polecam #pl-artykuly ;)
@anshia dzięki wielkie za rade, w przyszłości z pewnością zwrócę większą uwagę na tagi. Artykuł pisany był w pociągu , miałem wrzucić jakieś polskie tagi, ale przybrakło mi mocy internetu.
Na steemit i tak w sumie możesz wrzucić jedynie 5 tagów, które będą odpowiadać za widoczność Twojego posta.