Pierwsze CV - co wpisać nie mając doświadczenia? Mój przykład z pierwszej pracy
Jak wyglądało moje pierwsze CV?
Co w nim wpisać aplikując do pierwszej pracy?
Jak? A no właśnie tak.
Dziś dosłownie kilka słów o temacie wyżej.
Zacznijmy od wyglądu - jak widzicie wizualnie bez szaleństw. To raczej dobrze i tak wam polecam. Z drugiej strony trzeba się wystrzegać przesady w minimaliźmie - moje pierwsze cv było bardzo surowe, za co od razu zostałem skrytykowany. Po krytyce polecono mi fajny serwis - visualcv, wam też polecam : )
Kontakt
Teraz podstawowe info - kontakt jakiś z tobą musi być, więc telefon, email i przynajmniej miasto, w którym mieszkasz, żeby pracodawca był świadom czy potrzebna będzie relokacja, jeśli tak to z jak daleka i tak dalej.
Inne dane typu adres zamieszkania, rozmiar buta, pesel raczej sobie odpuściłem.
Tak samo, jak i zdjęcie. Na zachodzie jest to standardem, że nie umieszcza się zdjęcia (no chyba, że prezes szuka sekretarki), u nas nie zawsze, ale wciąż ja postanowiłem zdjęcia nie umieszczać.
Po angielsku?
Jak widzicie, swoje CV napisałem po angielsku. Moim zdaniem to lepsza opcja, bo po pierwsze w jakiś sposób wstępnie to demonstruje, że coś tam po tym temu ingliszowemu rozumiesz, a z drugiej strony nie musisz się kłopotać, żeby tworzyć drugą wersję dla ogłoszeń w j. angielskim.
Bo to jest tak, że jak wyślesz polskie CV do ogłoszenia, gdzie proszą o angielskie, no to lypa trochę, ale jak angielskie CV do ogłoszenia polskiego, to w IT raczej nic się nie dzieje - tutaj każdy przynajmniej cokolwiek mówi po angielsku.
Gdzie edukacja?
Niektórych z was może dziwić brak zakładki edukacja. Yup. Nawet jej nie umieszczałem, bo i co tam wpisze? Ukończone gimnazjum? XD Lepiej zachować miejsce na rzeczy ważne. Typu:
Umiejętności
Napisz, rzetelnie z jakimi technologiami pracowałeś. Ocenę tego, w jakim stopniu zostawiłem raczej rekruterom, dlatego nie pisałem dodatkowo jakiś poziomów przy technologiach. Są one względne po prostu i nie da się ich obiektywnie samemu ocenić. No, chyba że jesteś Torvaldsem albo innym Wujem.
Do umiejętności poleciały: języki, frameworki, narzędzia i jakieś tam kluczowe buzzwordy, z których korzystam.
Warto zaznaczyć, żeby nie umieszczać tutaj wszystkiego na zasadzie 'o, jquery, słyszałem, że to z jsa - to chyba znaczy, że moge wpisać do cv'
Zapytają cię potem na rozmowie i będzie problem. Robiłem sporo różnych mniejszych komponentów w js'ie chociażby a mimo tego nawet go nie wpisywałem do cv, bo nie ogarniam tematu w stopniu dla mnie zadowalającym. Tobie też tak polecam - jak już pisałem szczerość i odpowiedzialność jest jedną z najważniejszych rzeczy przy pierwszej pracy, czy w ogóle w pracy.
Języki
Nie wymagają chyba opisu.
Doświadczenie
Tutaj praktycznie nie miałem co wpisać - w końcu pierwsza robota, ale jak się dobrze pomyśli, to coś tam się zawsze znajdzie.
W moim wypadku był to udział w takim erazmusie, gdzie co prawda żadnych umiejętności technicznych nie zdobyłem, ale nieco skilli miękki to już tak, bo musiałem ogarniać pracę kilku ludków z różnych krajów i tak dalej. Polecam ci angażować się w takie rzeczy, bo raz, że się uczysz, dwa, że jest co wpisać do CV :D
Przykłady pracy
Tutaj fajnie, bo zrobiłem wtedy już całe 3 stronki typu pobierz szablon html, zmodyfikuj, wstaw inne obrazki i gotowe. Oczywiście dodałem.
Poza tym udało mi sie kiedyś zrobić mała kontrybucje do repo dystrybucji linuxa którego używałem - bardzo drobna, ale mimo wszystko warto było wspomnieć.
Co jak nie masz takich stronek i tak dalej?
Po prostu wybierz jakieś zrobione projekty ze swojego repertruaru i je opisz krótko - co robią, jakie technologie i tak dalej, nawet jeśli nikt z tych projektów (poza tobą) nie korzysta. A jeśli nie masz takich projektów, to lepiej wracaj do roboty nadrabiać zaległości.
Do tego na koniec zakładka inne linki i hobby.
W tym pierwszym przydaje się link do githuba - to w mojej ocenie jest bardzo ważne w cv, no i u mnie jeszcze był link do bloga - też fajna sprawa i daje na + przy rekru - pokazuje, że faktycznie jesteś jakoś zaangażowany w swój zawód no i blog to fajny sposób na udokumentowanie swojej wiedzy, kiedy nie masz papierka, tak samo, jak pisanie własnych projektów - jak nie masz oficjalnego dokumentu z uczelni, to stwórz swoje własne, pisząc takie posty czy projekty :D
Hobby - raczej wpisuje siętylko jakieś ciekawe rzeczy. Jak masz wpisać 'lubie ksiazki muzyke i filmy' to raczej daj spokój :D Nie zeby moje były jakieś mega ciekawe, ale wciąż raczej nie jest to standardowy zestaw.
Na koniec warto umieszczać standardową formułkę o przetwarzaniu danych.
Długość
Raczej idąc do pierwszej pracy, nie będziesz miał zbyt bogatego CV, staraj się zatem po prostu ograniczyć do 1, max 2 stron - jak nie będziesz lał wody, to raczej nie wypełnisz tekstem CV na tyle, żeby przekroczyć tę granicę - przynajmniej na początku drogi.
Podsumowanie
CV to rzecz raczej prosta do wykonania, ale wciąż ważna, dlatego warto zwrócić kapkę uwagi. Oprócz samych umiejętności liczą się też wizerunek i twoje umiejętności sprzedania samego siebie, umiejętności miękkie.
Do tego pamiętaj - jak nie masz doświadczenia, to wypełnij swoje CV własnymi projektami - to nic złego!
Bardzo fajnie opisane, ale z edukacją bym się nie zgodził. Pracodawca jeżeli widzi, że się uczysz, to właśnie może potencjalnie bardziej chcieć Cię zatrudnić niż osobę, która się nie uczy, bo za Ciebie nie musi płacić pieniędzy do państwa.
Znajomy, co prawda w innej branży, ale dzięki temu że ma status ucznia, dostał nawet wyższą stawkę godzinową niż normalna osoba.
Ja ten fakt wykorzystuję dopiero podczas negocjacji stawki
Ale może faktycznie warto umieścić to już w samym CV