Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce pozbawić astronomię statusu dyscypliny naukowej!steemCreated with Sketch.

in #polish6 years ago (edited)

1998802f30ebd43e04db53bf09ad.jpeg

Astronomia to jedna z najstarszych nauk powstałych na naszym globie. Już w starożytności niebo intrygowało naszych przodków i zachęcało do obserwowania. Co prowadziło do ciekawych i ważnych odkryć, które pomogły w rozwoju cywilizacyjnym człowieka. Dziedzina nauki z bogatymi tradycjami jak np. prawo, teologia, fizyka, matematyka itd. Ostatnio jednak krążą pogłosy, że MNiSW chce pozbawić astronomię statusu dyscypliny naukowej i wcielić ją do „nauk fizycznych”, czyli odgałęzień fizyki. Resort tłumaczy swoje plany tym, że polska nauka jest zbytnio rozdrobniona"

Wiele obecnych dyscyplin obejmuje wąski zakres tematyczny, a ponadto reprezentuje je niewielka liczba pracowników uczelni, instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk i instytutów badawczych, posiadających co najmniej stopień naukowy doktora - Jarosław Gowin

Polskie Towarzystwo Astronomiczne nie zgadza się z MNiSW i zapowiada walkę o status swojej dziedziny. Pierwszym krokiem była petycja środowiska astronomicznego. W ciągu zaledwie 2 dni udało się zebrać prawie 8 tysięcy podpisów. W proteście możemy przeczytać:

Astronomia jest jedną z najstarszych nauk na Ziemi i w naszym kraju ma ona wspaniałe, wielowiekowe tradycje. Ośmielamy się twierdzić, że jest to wręcz dyscyplina NARODOWA! To przecież nasz rodak, kanonik warmiński Mikołaj Kopernik, „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”. Współcześni polscy astronomowie kontynuują tę wspaniałą tradycję z wielkim powodzeniem umacniając markę jaką jest Polska Astronomia. Dowodem jest statystyka prowadzona w światowym serwisie Web of Science, według której poziom cytowalności prac naukowych polskich astronomów jest o ok. 25% wyższy od średniego poziomu światowego. Podkreślamy, że jest to jedyna dyscyplina w Polsce, która lokuje się tak wysoko w światowych rankingach.

Co to może oznaczać dla astronomii? Do głowy przychodzą mi dwa negatywne skutki. Po pierwsze, jest to spadek prestiżu, który prezentuje dyscyplina. Wiem, że to tyczy się tylko wizerunku i większość osób nie zauważy żadnej różnicy, ale środowisko naukowców na pewno, i przedstawiciele astronami nie będą zadowoleni. Jest to zrozumiałe, ponieważ nie zasłużyli na takie traktowanie. Drugim zjawiskiem negatywnym zapewne będzie niższy budżet dla naukowców. Nie jest tajemnicą jak działa system administracyjny. Im niższy podmiot w hierarchii tym mniej dostaje środków, więc penie fizyka pożre część środków astronomii.

Źródło: nauka.rocks, wyborcza.pl
Źródło zdjęcia: Fotolia / fot. Paulista
Sort:  

Hi! I am a robot. I just upvoted you! I found similar content that readers might be interested in:
http://wyborcza.pl/7,75400,23842232,astronomia-juz-nie-bedzie-w-polsce-samodzielna-dyscyplina-naukowa.html

Tak kotku cytaty z stamtąd pochodzą :D, ale jeszcze nie mam takiej siły dziennikarskiej, żeby robić na własną rękę ;)

Ciekawe czy bot to zrozumie :P

Nie pisałem do bota, ale taka wiadomość dla osób, który mógłby mi z góry przypiąć łatkę złodzieja - niektórzy nie fatygują się sprawdzić, czy to prawda, a oceniają... Nimi się nie przejmuję, ale reputacja zawsze trochę obrywa, a tutaj to jeden z ważniejszych czynników.

Excellent article. I learned a lot of new things. I signed up and voted. I will be glad to mutual subscription))))

Congratulations @flmh49! You have completed the following achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes received

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last post from @steemitboard:
SteemFest³ - SteemitBoard support the Travel Reimbursement Fund.

You can upvote this notification to help all Steemit users. Learn why here!

Tu chodzi tylko o pieniądze, bo jak inaczej zrozumieć połączenie biofizyki z astronomią? Te dziedziny nie mają wiele wspólnego po za rdzeniem fizycznym. Miałem zajęcia z biofizykami, ale to były przedmioty podstawowe typu analiza matematyczna. Może później też połączą cały zakres nauk matematyczno-fizycznych w jedno? Eh co zrobić?
Nie rozumiem też tej petycji PTA. Czas wpisów wynosił 2 dni... tylko 2 dni! No i zebrali nie aż a tylko niecałe 8000 głosów, zwłaszcza że mieli chyba miesiąc czasu na zorganizowanie takowej. Nie wiem czy adresat nawet weźmie ją poważnie.