[Twoja spółka limited #1] Zanim zaczniemy
Jak założyć i prowadzić brytyjską spółkę limited? Jak płacić mniejsze podatki będąc rezydentem PL? W tym cyklu opiszę krok po kroku cały proces.
Dzisiaj wyjaśnię Tobie kilka podstawowych pojęć i dowiesz się czy spółka limited to rozwiązanie dla Ciebie.
Będę koncentrował się tutaj na rozwiązaniu sytuacji, w której sam się znalazłem, czyli prowadzeniu spółki brytyjskiej będąc polskim rezydentem podatkowym.
Przede wszystkim muszę zacząć od ważnej informacji - wszystko co tutaj opiszę jest całkowicie legalnym sposobem prowadzenia biznesu, nie będę opisywał żadnego obchodzenia prawa - każdy polski obywatel może otworzyć spółkę w Wielkiej Brytanii. Wszystkie informacje możesz zweryfikować i swoje wątpliwości i krytykę zamieścić w komentarzu.
Podstawowe pojęcia
Spółka limited to odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka limited jest spółką kapitałową, co oznacza, że odpowiada za swoje zobowiązania kapitałem zakładowym spółki (który może wynosić 1 funt). Może być prowadzona przez jedną osobę będącą jednocześnie jedynym dyrektorem spółki.
Osobowość prawna - spółka limited różni się od prowadzenia działalności gospodarczej tym, że na działalności to Ty odpowiadasz swoim kapitałem. Tutaj to spółka jest odrębną osobą, która odpowiada za swoje zobowiązania. Ty jako dyrektor spółki wykonujesz dla niej (a nie dla siebie) pracę zarządzania nią.
Rezydencja podatkowa to nic innego jak stan prawny, który określa gdzie dana osoba płaci podatki. Spółka limited będąc założona na terenie Wielkiej Brytanii sama przez się staje się brytyjskim rezydentem podatkowym. Ty, ze względu na zamieszkanie w Polsce jesteś polskim rezydentem podatkowym.
Czy limited company jest dla Ciebie?
Prowadzenie biznesu w formule spółki limited nie jest dla każdego - żeby płacić podatki w Wielkiej Brytanii musisz prowadzić działalność gospodarczą na terenie Wielkiej Brytanii. Nie możesz mieć siedziby firmy w Polsce - np. nie możesz jako fryzjer wykonywać swoich usług na terenie Polski i prowadzić własny salon - ta działalność to działalność gospodarcza, którą musisz zarejestrować, spada na Ciebie obowiązek opłacania składek itd. Spółka limited jest rozwiązaniem szczególnie dla wolnych zawodów, freelancerów, informatyków - osób, które mogą wykonywać swoje usługi zdalnie, online, przez telefon. Miejsce prowadzenia działalności nie jest / nie musi być jasno zdefiniowane. Jeżeli jesteś np. architektem, grafikiem lub brokerem kryptowalutowym możesz wykonać swoją usługę zdalnie przez internet. Trudno określić na terytorium jakiego kraju została wykonana taka usługa.
Obowiązki dyrektora
Jeżeli zostaniesz dyrektorem spółki limited, ale swoje życie będziesz prowadzić w Polsce musisz płacić podatki w Polsce. Tylko jakie? No właśnie, żadne. Nie zapłacisz przecież podatku dochodowego, jeżeli na terenie Polski nie osiągasz żadnych dochodów. Nie zapłacisz też składek na ubezpieczenie społeczne, bo prowadzisz działalność gospodarczą na terenie innego państwa. Dokładniej o podatkach i składkach napiszę w kolejnych odsłonach ‘Twojej spółki’ pod tagiem #spolkalimited !
Wady i zalety spółki limited dla polskiego dyrektora
O każdym z tych punktów napiszę więcej w przyszłości, ale dla ogólnego obrazu kilka uproszczonych wad i zalet:
Zalety
- O wiele niższe podatki i składki
- Wyższe wynagrodzenie
- Prawo do brytyjskiej emerytury
- Mniej biurokracji
- Posada dyrektora ;)
Wady spółki limited
- Nieco skomplikowane wypłaty wynagrodzeń (wynagrodzenie + koszty spółki + dywidenda)
- Wymóg wyjazdów do UK od czasu do czasu
- Utrudnienia w zdobyciu kredytu w Polsce
- Problem ubezpieczenia zdrowotnego
Na koniec - czy należy bać się Brexitu?
Nie. Umowa międzynarodowa, o której pisałem wcześniej nie wynika z obecności obu naszych państw w Unii Europejskiej, a sama Wielka Brytania zapowiada niewprowadzanie żadnych barier w przyszłym prowadzeniu biznesu międzynarodowego. Będąc centrum światowej gospodarki nie za bardzo może sobie na coś takiego pozwolić.
To tyle na dziś, dzięki i zapraszam na kolejne odcinki :)
Congratulations @fifek! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :
Award for the number of upvotes
Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word
STOP
Jasno napisane. Dzięki za informacje, czekam na kolejne wpisy.
Ciezko sie przebic :) niedlugo z voting bota bedziesz mogl korzystac to juz jakas widocznosc bedzie. Chociaz o tej godzinie to w #polish serio wszyscy w szkole / pracy ;)
Będę testował różne godziny. Cóż, temat może nie jest na tyle lotny, nie każdego może to interesować. Wg mojego wstępnego researchu najlepsze godziny na postowanie to 9, 13 i 15, chociaż pewnie steemit kieruje się innymi zasadami niż fejs
Dobry artykuł, ale zabrakło jednej ważnej rzeczy: odpowiedzialność tylko do majątku spółki który może wynosić nawet 1 funt. Do tego rozliczenie roczne a nie miesięczne (brak zaliczek), prawo do bycia w Polsce na delegacji, co pozwala na odliczenie większości kosztów życia.
Pełna zgoda! Na tę chwilę nie wpisywałem wszystkich szczegółów :) O delegacjach będę jeszcze pisał bardziej obszerny kawałek, ale rzeczywiście warto było dodać na początku - pierwsze podatki spółka płaci dopiero po 21 miesiącach prowadzenia działalności, w Polsce płaci się już w pierwszym miesiącu.
Dzięki - ja właśnie z wolnym zawodem czekałem na 2018 rok na mniejszy zus i się doczekałem - ale podwyżki :) Dlatego czekam na więcej szczegółowego info :)
temat przerabiałem, chciałem otwierać, jednak koniec końców zostałem w PL. W temat jednak mocno wszedłem bo mam NIN i konto w banku w UK. Co do emerytury w UK, nie dostaniesz jej jeśli nie udokumentujesz że tam mieszkasz. Jakieś rachunki za media, od landlorda itp. Prowadzenie księgowości spółki to jest dobra połowa polskiego ZUSu. No i działanie tutaj w PL jako spółka z UK jest mega ryzykowne że podpierdzieli Cie konkurencja. To jest główny minus.