Akademia SteemMonsters: Szarość dnia

Wszystkie podstawowe splintery zostały już przedstawione, zatem pora porozmawiać o kartach neutralnych.


Są to karty uniwersalne, które mogą być wykorzystywane jako uzupełnienie dowolnego splintera. Nie oznacza to jednak, że są one tylko dodatkiem. Bardzo często użycie jednej z nich może przechylić szalę zwycięstwa na naszą korzyść. Zatem zaczynamy!


Do układania swojej drużyny można wykorzystać 8 kart neutralnych podstawowych (common). Są to:

  • Peaceful Giant - 5 many,
  • Grumpy Dwarf - 4 many,
  • Elven Cutthroat - 3 many,
  • Centaur - 4 many,
  • Highland Archer - 3 many,
  • Rusty Android - 6 many,
  • Creeping Ooze - 1 many,
  • Goblin Mech - 10 many.
Peaceful Giant - edycja beta, common
Jest to karta, która nie posiada żadnego ataku oraz żadnej umiejętności specjalnej. Jej zaletą jest duża liczba posiadanego zdrowia, co sprawia iż doskonale sprawdza się ona w walce na zasadach Back to Basics. Ale czy zawsze? Otóż nie. W przypadku walk mało manowych lub walk w niższych ligach warto zastanowić się nad innymi rozwiązaniami.
Grumpy Dwarf - edycja beta, common
Według mnie jest to jedna z najrzadziej wykorzystywanych kart neutralnych. Od pierwszego poziomu posiada umiejetność specjalną reach. Oznacz to, że karta ta pomimo posiadanego ataku wręcz może atakować przeciwnika będąc ustawioną na drugiej pozycji. Od lvl5 zyskuje umiejętność enrage, dzięki której zwiększa się jej atak oraz szybkość gdy zdrowie spadnie poniżej maksymalnego poziomu.
Elven Cutthroat - edycja beta, common
Jest to jedyna karta neutralna, która posiada umiejętność specjalną sneak. Dlatego też bardzo często wykorzystywane jest w ataku typu double sneak w splinterach: czerwonym, białym, niebieskim czy czarnym. W parze z inną kartą z umiejętnością sneak może pokonać jednostki przeciwnika znajdujące się na ostatnich pozycjach. Pozostawiona samotnie zazwyczaj nie zdziała wiele. Wadą tej karty jest stosunkowo niewielka ilość zdrowia, dlatego aby jej zbyt wcześnie nie stracić należy dobrze przemyśleć jej ustawienie w zespole.
Centaur - edycja beta, common
Karta ta posiada umiejętność specjalną snipe. Dzięki niej atakuje potwora, który posiada atak na odległość, atak magiczny lub nie ma ataku pod warunkiem, że znajduje się on na drugiej lub kolejnej pozycji. Jest ona bardzo często wykorzystywana do ataku typu double snipe w splinterach: niebieskim, zielonym, czarnym, rzadziej w czerwonym. Dodatkowo siła ataku Centaura jest zazwyczaj wzmacniana poprzez takich summonerów jak Selenia Sky czy Prince Rennyn.
Highland Archer - edycja reward, common
Jest to karta, która nie posiada dodatkowych umiejętności specjalnych. Na początkowych poziomach jest bardzo wolna oraz posiada mało zdrowia. Jednak na wyższych poziomach statystyki prezentują się już lepiej. Karta ta dobrze sprawdza się z summonerem zwiększającym atak na odległość.
Rusty Android - edycja reward, common
Jest to karta, która od lvl1 posiada umiejętność specjalną magic reflect. Pozwala ona odbić część zadanego ataku magicznego z powrotem do atakującego. Karta ta jest bardzo rzadko spotykana w grze. Powodem może być stosunkowo wysoki koszt many oraz brak konkretnego zastosowania dla tej karty. W wielu przypadkach inne karty poradzą sobie lepiej.
Creeping Ooze - edycja reward, common
Jest to jeden z najczęściej spotykanych kart neutralnych. Posiada umiejętność specjalną slow, która obniża o 1 szybkość potworów z przeciwnej drużyny, a oprócz tego kosztuje tylko 1 many. Jest ona bardzo przydatną kartą gdy chcemy aby nasze potwory zaatakowały jako pierwsze, bądź jeśli chcemy zwiększyć szanse na wykonanie uniku przez nasze karty. Karta ta posiada bardzo mało życia, zatem aby nam długo służyła należy ją chronić.
Goblin Mech - edycja reward, common
Jest to najdroższa pod względem many karta neutralna. W zamian jednak karta ta posiada mocne uderzenie, dużo życia oraz dużo zbroi. Dodatkowo od poziomu 1 ma umiejętność specjalną piercing co sprawia, że posiadany atak nigdy się nie marnuje. Natomiast od poziomu 6 posiada dodatkowo umiejętność specjalną stun dzięki której może ogłuszyć atakowanego przeciwnika. Z kartą tą dużo częściej można się spotkać w niższych ligach gdzie wykorzystywana jest na pozycji tanka.


Karty neutralne rzadkie (rare), które można wykorzystać do składania teamu to:

  • Cocatrice - 2 many,
  • Cyclops - 6 many,
  • Enchanted Pixie - 3 many,
  • Hobgoblin - 5 many,
  • Prismatic Energy - 8 many.
Cocatrice - edycja beta, rare
Jest to karta bardzo często spotykana w walkach, mająca wszechstronne zastosowanie. Można spotkać ją ustawioną na ostatniej pozycji, jak również i na pierwszej. Karta ta posiada dwie umiejętności specjalne: flying (od lvl1) oraz dodge (od lvl5). Obie te umiejętności zwiększają szanse na uniknięcie ataku przeciwnika. Dodatkowym atutem tej karty jest jej szybkość, która w połączeniu z posiadanymi umiejętnościami może dać niemal 100% pewność, że łucznicy przeciwnika nie będą w stanie jej trafić.
Cyclops - edycja beta, rare
Jest to karta, która za sprawa swojej szybkości wykorzystywana jest w grach na zasadzie Reverse Speed. Dodatkowo karta ta posiada dwie umiejętności specjalne. Od lvl3 shield, który zmniejsza obrażenia od ataku wręcz oraz na odległość. Natomiast od lvl6 karta posiada umiejętność stun. Może więc ona ogłuszyć potwora, którego atakuje. Ogłuszony potwór nie będzie mógł wykonać kolejnego ruchu. Kartę tę można również spotkać ustawioną na drugiej bądź ostatniej pozycji. Ma ona bronić wtedy zespół przed atakami typu snipe lub sneak.
Enchanted Pixie - edycja beta, rare
Jest to karta małomanowa, którą często spotkać można w drużynie niebieskiej, gdy za pomocą summonera zwiększony zostaje jej magiczny atak. Posiada ona dwie umiejętności specjalne: od lvl1 flying, który zwiększa jej szanse na wykonanie uniku, oraz od lvl5 inspire, dzięki któremu dodaje potworom z drużyny 1 punk do ataku wręcz. To właśnie dla tej drugiej umiejętności jest zazwyczaj wykorzystywana w walce.
Hobgoblin - edycja reward, rare
Jest to karta często spotykana w walce na zasadach Melee Mayhem lub Super Sneak. Wpływ na to ma posiadana przez kartę umiejętność double strike, czyli karta w każdej rundzie atakuje dwa razy. Niestety zaleta ta może również być i wadą tej karty, gdyż podwójne ataki mogą oznaczać również podwójne obrażenia zwrotne. Te zaś połączone z małą ilością życia często okazują się zgubne. Dlatego warto dobrze przemyśleć użycie tej karty.
Prismatic Energy - edycja reward, rare
Jest to jedna z dwóch kart, które od pierwszego poziomu posiadają umiejętność magic reflect, czyli odbijają część magicznego ataku z powrotem do atakującego. Dodatkową umiejętnością jaką zyskuje ta karta jest void (od lvl5), który obniża obrażenia zadane przez atak magiczny. Można zatem zauważyć, że karta ta jest nastawiona na obronę przed magią. Można ją wykorzystać na pozycji tanka lub snipe tanka, gdy spodziewamy się ataku magicznego ze strony przeciwnika. Wadą tej karty jest duży koszt manowy.


Do wykorzystania w grze są dwie epickie karty neutralne (epic):

  • Raging Impaler - 6 many,
  • Magi Sphinx - 5 many.
Raging Impaler - edycja beta, epic
Kartę tę można głównie spotkać podczas walk na zasadzie Melee Mayhem lub ustawioną na pierwszej pozycji. Czasami widywana jest również podczas gry z zasadami Super Sneak. Umiejętności specjalne jakie posiada ta karta to: od lvl1 piercing. Dzięki niemu zastanie wykorzystana cała posiadana moc ataku karty. Od lvl3 enrage która powoduje zwiększenie ataku oraz szybkości, gdy jego zdrowie spadnie poniżej maksymalnej wartości. Od lvl5 shield, który obniża otrzymane obrażenia od ataku wręcz oraz od ataku na odległość.
Magi Sphinx - edycja beta, epic
Jest to karta atakująca magią. Od pierwszego poziomu jej atak wynosi 2. Na ostatnim (lvl6) posiada atak magiczny równy 4. Nie posiada ona żadnych umiejętności dodatkowych. Karta ta jest często wykorzystywana na zasadach Back to Basics oraz wraz z summonerami wzmacniającymi magię. Podczas grania tą kartą należy zwrócić uwagę na takna przeciwnika, gdyż jeśli będzie posiadał on umiejętność magic reflect, nasza karta może szybko zginąć.


W kartach neutralnych znalazło się również miejce dla dwóch kart legendarnych (legendary):

  • Hydra - 7 many,
  • Lord Arianthus - 5 many.
Hydra - edycja beta, legendary
Jest to jedna z najbardziej pożądanych kart neutralnych, a wszystko to za sprawą posiadanych przez nią umiejętności specjalnych. Od lvl1 posiada ona umiejętność heal, dzieki czemu może się uzdrawiać. Na lvl2 zyskuje umiejętność thorns co sprawia, że gdy zostanie trafiona atakiem wręcz zada przeciwnikowi obrażenia równe 2. Na kolejnym poziomie (lvl3) hydra otrzymuje umiejętność specjalną retaliate, dzięki której po otrzymaniu obrażeń od ataku wręcz może od razu zaatakować przeciwnika. Na lvl4 dodatkowo zyskuje umiejętność trample dzięki której po zadaniu śmiertelnego ataku przeciwnikowi, hydra zaatakuje następnego potwora z przeciwnej drużyny. Karta ta może być zastosowana jako tank czy sneak tank. Równie często można spotkać ją w walce na zasadach Up Close & Personal czy Super Sneak. Wg mnie jest ona przydatna w wysokich ligach. W tych niskich nie radzi sobie już tak dobrze.
Lord Arianthus - edycja reward, legendary
Jest to karta bardzo często wykorzystywana w walkach. Można ją spotkać ustawioną na pierwszej pozycji w roli tanka, na kolejnych w roli snipe tanka czy na ostatniej w roli sneak tanka. Wspomagana dodatkowo jednostką z umiejętnością tank heal czy protect staje się bardzo trudna do pokonania. Dzieje się tak za sprawą posiadanych przez nią umiejętności specjalnych. Od lvl1 karta posiada dwie umiejętności dodatkowe: shield oraz void. Obie one powoduja obniżenie obrażeń otrzymywach od atakujących jednostek wroga. Shield obniża ataki od jednostek walczących na odległośc oraz wręcz, natomiast void od jednostek walczących magią. Na poziomie 2 karta otrzymuje dodatkowo umiejętność magic reflect, która odbija część ataku magicznego z powrotem do atakującego. Natomiast na lvl3 karta posiada jeszcze umiejętność thorns która sprawia, że gdy karta zostanie trafiona atakiem wręcz zada ona atakującej karcie atak o wartości 2. Wszystkie te umiejętności sprawiają, że pomimo braku własnego ataku karta ta jest mocna. Niestety podobnie jak hydra lepiej spisuje się w wyższych ligach.


W kartach neutralnych panuje bardzo duża różnorodność. Z powodzeniem możemy wybrać wśród nich kartę dopasowaną pod konkretne zasady walki. Czy warto je posiadać? Uważam, że tak. Nie jeden raz pomogły mi w wygraniu walki. Uważam również, że każdy z graczy ma swoje ulubione karty neutralne. Ja bardzo lubię Elven, Centaura, Cyklopa czy Ooze, no i oczywiście Lorda Arianthusa. @jacekw nie może się obejść bez Elven, Ooze czy Pixi. A jakie są Wasze ulubione neutrale?


Mam nadzieję, że choć trochę udało mi się przybliżyć Wam karty neutralne. W przypadku pytań jestem do Waszej dyspozycji.

Wygranych walk i powodzenia ;)
@pkocjan

Sort:  

Creeping Ooze na zawsze w serduszku <3

Z neutralnych nie złożysz moim zdaniem dobrej talii, co najwyżej uzupełnienie splinterów ... Chociaż hydra by się przydała, a nie mam chyba

!tipuvote 0.4 hide

Congratulations @akademia-sm! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You received more than 100 as payout for your posts. Your next target is to reach a total payout of 250

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!