Start satelity Aeolus już w tym miesiącu

in #pl-kosmos6 years ago

Satelita Aeolus spod skrzydeł ESA, którego zadaniem jest mapowanie rozkładu wiatru na Ziemi, ma polecieć już w tym miesiącu.

Po ponad 16 latach planowania i opracowywania technologii, Aeolus wraz ze swoim najważniejszym przyrządem badawczym - Aladin zostanie wystrzelony 21 sierpnia o godzinie 21.20 czasu uniwersalnego z kosmodromu w Kourou. Satelita będzie orbitować na orbicie okołobiegunowej, dzięki czemu jego pozycja będzie identyczna względem Słońca.

Wizja artystyczna Aeolus podczas pracy

Aladin, bo tak nazywa się główny instrument badawczy na pokładzie Aeolus'a. Jest to układ laserowy oparty na Efekcie Dopplera składający się z dwóch laserów, kilku odbiorników i teleskopu. Jego zadaniem jest monitorowanie ruchów powietrza, jego rozkład w atmosferze i prędkość samego wiatru.
"Prognozę" pogody będzie monitorować na wysokości 30 km w stratosferze, dostarczając cennych danych dotyczących dynamiki atmosfery i procesów zachodzących w jej warstwach.

Rozkład wiatrów na Ziemi

Podczas ostatecznych przygotowań, naukowcy z Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych układali możliwie wszystkie scenariusze dotyczące wysłania satelity. Ze względu na to, że Aladin jest jednym z najbardziej zaawansowanych i skomplikowanych instrumentów, które kiedykolwiek poleciały w kosmos, wymagane było przeprowadzenie wielu testów, w których pojedyncze systemy były odpowiednio włączane, przygotowywane do pracy i oceniane względem wielu czynników.

Pier Paolo Emanuelli, dyrektor lotu Aeolus podsumował kwestię testów:

Każdy satelita ma swoje unikalne cele, orbitę i dziwactwa, a Aeolus nie jest wyjątkiem. Zespoły wysoko wyszkolonych inżynierów, specjalistów od dynamiki lotu i ekspertów w zakresie systemów sterowania i stacji naziemnych ćwiczą dokładnie to, co Aeolus musi robić.


Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Artykuł autorstwa: @nervi, dodany za pomocą serwisu Głodni Wiedzy


Źródło: ESA