Metoda czarnej skrzynki - Matthew Syed. Lekcje z książki. (odświeżona wersja)

in #pl-artykuly6 years ago


Miło Cię widzieć!


"Metoda czarnej skrzynki", czyli zaskakująca prawda o naturze sukcesu. Tak autor opisuje swoją książkę. Porusza on w niej podejście do popełnionych błędów oraz sposoby na przekucie ich w korzystne rozwiązania.

Parę słów o autorze


Matthew Philip Syed jest brytyjskim dziennikarzem, autorem i broadcasterem. Pracuje dla gazety The Times od 1999 roku.


Najważniejsze lekcje z książki

  • Metoda czarnej skrzynki to tworzenie systemów, które umożliwiają organizacjom uczenie się na błędach.


  • Społeczeństwo jako całość ma głęboko sprzeczne podejście do porażki. Nawet gdy znajdujemy usprawiedliwienie dla naszych własnych błędów, szybko obwiniamy innych. Największą przeszkodą w postępie jest brak wyciągania wniosków z porażki. Jeśli to możliwe, ucz się na błędach innych. Szkoda Twojego czasu, abyś sprawdzał wszystko na własnej skórze.


  • Kiedy mamy do czynienia z dowodami, które podważają nasze głęboko zakorzenione przekonania, jesteśmy bardziej skłonni do przeformułowania dowodów niż przekonań. Po prostu wymyślamy nowe powody, nowe uzasadnienia, nowe wyjaśnienia. Czasami zupełnie ignorujemy dowody. Nieuczenie się na błędach było jedną z największych przeszkód w postępie ludzkości.


  • Sukces wydarza się wtedy, gdy konfrontujemy nasze problemy. W efekcie praktyka polega na wykorzystaniu korzyści płynących z uczenia się na porażce przy jednoczesnym zmniejszeniu jej kosztów. Lepiej jest przegrać w praktyce, przygotowując się na wielką scenę, niż będąc już na niej. "Samousprawiedliwienie jest bardzo podstępne. Okłamywanie siebie niszczy możliwość wyciągania wniosków. Jak można uczyć się na porażce, jeśli ktoś przekonał siebie - poprzez nieskończenie subtelne środki samo-usprawiedliwienia oraz manipulacji, że to nie on popełnił błąd?"


  • Sukces nie zależy tylko od dobrego przygotowania przed wystąpieniem zdarzenia, ale także od adaptacji po nim. ”Kreatywność jest pod wieloma względami reakcją.”


  • Zapobieganie problemom nie polega na dokonywaniu drobnych zmian i oczekiwaniu na efekty. Chodzi o rozbicie dużego problemu na małe części, aby rygorystycznie ustalić, co działa, a co nie.


  • Traktuj wszystkie swoje pomysły jako hipotezy, aby móc znaleźć przeciwne argumenty. Dzięki temu trzeźwo ocenisz, czy Twój pomysł jest wart wysiłku. Jedynym sposobem, aby upewnić się, że zmierzasz w dobrym kierunku, jest przetestowanie swoich pomysłów oraz zrozumienie, że możesz się mylić. Zbieraj feedback od swoich klientów, “Przejrzyste informacje zwrotne są podstawą poprawy."


  • Przyznawanie się do błędów jest trudne, ale jest to jedyny sposób, aby zapobiec jeszcze gorszym. Jeśli przyznałeś się do błędu, to zrobiłeś, jeden krok do przodu. "Kiedy zawodzimy, uczymy się nowych rzeczy, przekraczamy granice i stajemy się bardziej kreatywni. Nikt jeszcze nie nabył nowego doświadczenia poprzez przekazywanie informacji, które już dobrze poznał."


  • Każdy popełnia błędy

    Wypieranie się ich, obwinianie innych, wykręcanie się od konsekwencji to domena ludzi słabych. Nie bój się ich popełniać, a co ważniejsze, nie bój się przyznać, że je popełniłeś. Bądź dumny, że odważyłeś się zrobić coś w kierunku lepszej przyszłości i zapamiętaj, czego Cię to nauczyło.
    Link do mojego bloga: https://kamykworld.pl