Moje pomysły na interfejsy do blockchainu steem [crowdfunding i newsy]

in #pl-artykuly7 years ago (edited)

crowdfunding-3158320_1280.png

Wstęp


Cześć, w tym artykule chciałbym przedstawić wam dwa opisy interfejsów, które idealnie wpasowałyby się w blockchainie steem. Wspomniałem, kilka artykułów temu, że przedstawię wam moje pomysły na "interfejs".
TLDR: Opisałem interfejs agregujący posty o "świecie" z rozszerzoną funkcjonalnością wskazywania lokalizacji oraz opisałem interfejs "crowdfundingowy", gdzie ludzie poprzez swoje głosy mogliby wspierać akcje wspierające potrzebujących bądź wspierających twórców.

Interfejs z "Newsami"

Jakiś czas temu napisałem wam, że zamierzałem, wraz z zespołem, stworzyć projekt inżynierski oparty o blockchain steem. Niestety nawet po wstępnej zgodzie, pomysł nie obronił się z powodu "zbyt małej pracy". Byłby to zdecydowania "inny" projekt niż większość, ale niestety nie nadaje się na kilkuosobowy zespół.

Ta część będzie moim opisem tego pomysłu, który mógł być potencjalnym projektem inżynierskim. Ta wersja jest bezpośrednim strumieniem pomysłu pisanym jednym ciągiem i nie weryfikowałem za bardzo pod względem gramatycznym, ale nie powinno ciężko się czytać :D

Wstęp opisu interfejsu do newsów

Zdecentralizowanym serwis BNews do publikowania wiadomości o świecie przez społeczność.
Serwis jest interfejsem osadzonym na blockchainie steem, dzięki czemu nie może zostać ocenzurowany i jedynym ograniczeniem jest sam interfejs i zasady wprowadzone przez właścicieli interfejsu.
Blockchain steem oferuje na wstępie wykonanie operacji głosowania, postowania, śledzenia, prowadzenia swojego portfela, generowanie kryptowaluty, wewnętrzny market.
WhitePaper steema, czyli filozofia jaką kierują się twórcy blockchainu znajduje się pod linkiem https://steem.io/SteemWhitePaper.pdf

Możliwości interfejsu serwisu wraz z blockchainem steem

Serwis BNews będzie umożliwiał wyświetlanie wiadomości umieszczonych przez użytkowników blockchainu steem z opcją filtrowania wiadomości według kraju oraz innych określeń pozycji.
Każda wiadomość opublikowana przez użytkownika będzie mogła posiadać lokalizację, gdzie dane zdarzenie się stało, lokalizacja będzie dodawana na początku postu oraz będzie ona interpretowana w naszym serwisie informacyjnym.

Dodatkowo każda wiadomość będzie tagowana specjalnym tagiem, który pozwoli na lepszą kontrolę nad wyświetlaniem treści umieszczonych poprzez interfejs BNews.
Użytkownik będzie mógł dodać także swoje tagi do maksymalnej ilości 4, aby konkretnie ukierunkować treść.

Aby filtrowanie poprzez kraj było możliwe, to interfejs musi jakoś uzyskiwać tę wiadomość. Może to zostać wykonane przez współrzędne w wiadomości bądź bezpośrednie dodanie strefy w wiadomości.
Interfejs powinien oferować prosty edytor tekstu wspierający markdowna i prosty html.
Interfejs nie będzie wspierał dodawania zdjęć bezpośrednio do blockchainu, ale będzie interpretować zdjęcia z zewnętrznych hostingów.

Każda wiadomość może zostać zedytowana w ciągu 7 dni. Po tym czasie blockchain blokuje możliwość dalszej edycji, więc w naszym interfejsie także taka możliwość zostanie zablokowana.
Każdy użytkownik blockchainu może dodać komentarz do wiadomości i zadaniem interfejsu będzie odpowiednia interpretacja komentarzy.

Każdy użytkownik może dodać swój głos pod wiadomością. Dodawanie głosu jest możliwością oferowaną przez blockchain. Głos w przypadku naszego interfejsu będzie interpretowany jako potwierdzenie informacji. Głos może być negatywny jako tzw. “flaga”, którą użytkownik może użyć, gdy uważa wiadomość za nieprawdziwą. Każdy głos ma pewną wartość wyrażoną poprzez kryptowalutę jaka zostanie przydzielona przez blockchain steem. Steem w swoim założeniu przydziela każdemu użytkownikowi pewną ilość kryptowaluty, która może zostać przekazana przez każdego użytkownika w formie głosu bądź flagi. Im wyższa reputacja użytkownika i wyższa wartość konta posiadającego pewną ilość kryptowaluty steem power, tym większa jest moc takiego głosu od użytkownika.

Każde konto użytkownika w blockchainie steem jest równocześnie portfelem kryptowaluty steem, steem blockchain dollar oraz steem power. Kryptowaluty te są odpowiednio opisane w whitepaper steema.
Interfejs powinien udostępniać podstawowe informacje związane z kontem użytkownika. Powinna pozwalać na modyfikację opisu konta i innych rzeczy udostępnionych przez blockchain steem.
Interfejs może udostępniać dodatkowe możliwości, ale mogą one wtedy nie być zdecentralizowane.
Aby uatrakcyjnić korzystanie z naszego interfejsu, powinniśmy stworzyć konto użytkownika o nazwie bnews, który będzie na swój sposób wspierał dodających zawartość poprzez nasz interfejs. Do takiego konta można przekazywać kryptowalutę w celu wzmocnienia wartości głosów. Z czasem takie konto będzie posiadać sporą moc, co przy okazji będzie generować w pewien sposób potencjalne zyski.

Jeżeli chodzi o tworzenie użytkowników, to są dwa sposoby:

Zafundowanie konta przez użytkownika

Zarejestrowanie się poprzez interfejs stworzony przez twórców blockchainu. Podczas rejestracji wymagany jest nazwa użytkownika oraz numer telefonu. Numer telefonu służy ograniczeniu możliwości tworzenia kont nastawionych na generowanie spamu.

Tworzenie konta nie jest darmowe, więc blockchain wymaga delegacji pewnej ilości kryptowaluty podczas tworzenia nowego konta. W drugim opisanym przypadku, gdzie twórcy tworzą konto, to tam oni delegują pewną ilość kryptowaluty, która potem z czasem zostaje zwracana. Można to uznać w pewnym stylu jako “pożyczka”.

Wersja mobilna

Nasz serwis powinien mieć możliwość implementacji powyższych założeń w aplikacji mobilnej np. dla systemu Android. Taka aplikacja powinna mieć możliwość powiadamiania użytkownika, gdy zostanie opublikowana nowa obserwowana treść. Taka aplikacja może wykorzystywać lokalną bazę typu SQLite w celu dodatkowych funkcjonalności. Jako, że nasz interfejs jest oparty o zdecentralizowaną się, więc niektóre informacje powinny być zawarte lokalnie na urządzeniach. Szczególnie jeżeli chodzi o hasła jakie są potrzebne do logowania. Wrażliwe dane są jedynie dostępne lokalnie, gdyż każda inna informacja wstawiona do blockchainu jest publiczna. Gdy użytkownik zapomni hasła lub je zgubi, to traci bezpowrotnie dostęp do konta bez możliwości odzyskania.

Interfejs "crowdfundingowy"

Ten opis robię w trakcie pisania tego artykułu.

Krótki opis

Interfejs crowdfundingowy służyłby ludziom do dodawania swoich postów związanych z zbieraniem kryptowaluty na pewien wyznaczony cel w określonej kategorii. Użytkownik musiałby postarać się z udowodnieniem swojej potrzeby i po odpowiednim udokumentowaniu tego we wpisie, dostałby oficjalny głos od konta zarządzającego tą platformą. Dzięki temu użytkownicy mieliby pewność, że post został w pewien sposób zweryfikowany i z prawdopodobnie autentycznej.

Budowa interfejsu graficznego i interpretera danych

Użytkownik tworzący post musiałby podać tytuł, szczegółowy opis, dodać zdjęcia, najlepiej "zdjęcia weryfikacyjne", Dodać kwotę jaka jest potrzebna i "potencjalne nagrody" dla osób głosujących na ustalony cel. Interfejs musiałby zapisywać wszystkie podane dane podczas tworzenia postu i interpretować je przy odczytywaniu postów w interfejsie. Wyświetlane byłyby tylko te posty, które zostały odpowiednio oznaczone poprzez GUID naszego interfejsu. Jak zrobić prosty weryfikator? Konto związane z tym interfejsem tworzyłoby post, w którym byłyby dane kto stworzył post, jakie otrzymał guid i jaki jest jego permlink. Pewnie jeszcze coś byłoby tu możliwe do dodania w celu weryfikacji. Taki guid mógłby być dodawany po zmoderowaniu danego wpisu. Te rozwiązania byłyby związane jedynie z blockchainem co eliminuję potrzebę dodatkowych baz danych. Mógłby być także tag dla "oczekujących" akcji zbierających na ich cele. Wszystko zależy od twórcy takiego interfejsu.

Ograniczenia

Głównym ograniczeniem jest problem z weryfikacją, problem z moderowaniem. Pewnie coś jeszcze, ale wypadło mi z głowy :D
Każdy z tych problemów jest rozwiązywalny, ale wymaga ludzi do tego, ale myślę, że i z tym nie byłoby problemów.

Wspólna inicjatywa

Jeżeli zebrałoby się odpowiednią liczbę chętnych osób, to można by zrealizować jeden z tych pomysłów jako open source zupełnie pro-społecznie. Szczególnie widziałbym pomysł związany z crowdfundingiem na steem. Ot taka miła inicjatywa od polskiej społeczności byłaby mile widziana w blockchainie steem. Każdy taki developer mógłby opisywać swoje contribution na utopianie i otrzymywać z tego tytułu także dodatkowe środki. Mając na uwadzę zupełną darmowość takiego interfejsu, musiałby być on położony na platformie udostępniającej darmowy hosting dla open source. np. githubowe strony. To oczywiście ograniczyłoby możliwe technologie do html, css, js i tego typu kompatybilne z github. Działałoby to tak ja taki mój mini projekcik tutaj

Jeżeli ktoś dotrwał i przeczytał moje wypociny, to gratuluję, dostaniesz upvote wartego "o patrz zero groszy" w komentarzu :D


źródło mema
źródło zdjęcia

Jeżeli podoba ci się moja działalności i chciałbyś mnie jeszcze bardziej wspierać, to możesz oddać na mnie głos poprzez steemconnect:

https://v2.steemconnect.com/sign/account-witness-vote?witness=grzegorz2047&approve=1

Lub poprzez stronę

https://steemit.com/~witnesses wpisując mój nick tak jak poniżej.

img

Sort:  

Dzięki za wsparcie, każdy głos jest ważny.

No to była tylko kwestia czasu :D Wciąż brakuje interfejsu crowdfundingowego, który wspomógłby różne akcje.

Może nie bezpośrednio wspiera crowdfunding, chociaż - utopian. Zależy czy projekt FLOSS

No właśnie utopian skupia się bardzo na projektach open source, natomiast fajnie by było mieć stronę nie tylko nastawiona na software otwarty i tylko temu podległe.

Awesome post! I like it :) 👍
upvote-bild-fertig.gif
You got an upvote!
For more upvotes follow this account 👊🏼

You didn't even read it and added annoying gif.

Może gość jest po kursie szybkiego czytania i wystarczyło, że przescrollował stronę :)

Co do crowdfunding to próbowałem namówić znajomego wczoraj aby opisał swoją inicjatywę, związaną ze zbiórką 1 mln USD w ramach eksperymentu, na steemit, ale zgasił mnie twierdząc, że cytat:

ja w tych sprawach to lama jestem :P

Zewnętrzny interfejs z pewnością przyciągnąłby użytkowników z platform typu kickstarter, youcaring itp., którzy nie wierzą w swoje nerdowskie umiejętności.

Pozdrawiam!

No wrzucajac pomysł do blockchainu tak po prostu, pewnie zagubił by się po chwili. W takim interfejsie dużo trudniej byłoby coś zagubić.