CryptoEkonomia – Czy przelanie lub zamiana kryptowalut na fiat jest problemem?

in #pl-artykuly7 years ago (edited)


         Czy wymiana kryptowalut może być łatwa i szybka, a wybranie gotówki w Fiat bez problemów? Odpowiedź brzmi TAK!

         Kilka razy czytając komentarze lub artykuły w temacie kryptowalut, spotkałem się z wpisami typu:
„ … największym problemem są trudności z przelewaniem i zamianą kryptowalut”, czy
„ … wypłata kryptowalut w Fiat jest porażką … i przez to kryptowaluty nie mogą dorównać walutom Fiat”.
Uważam, że tak nie jest i z dnia na dzień coraz prościej i łatwiej jest nam dokonywać transakcji, a prawdziwy powód tego, że kryptowaluty nie są jeszcze tak powszechne jest zupełnie inny … ale może po kolei.

         Zastanówmy się jak długo działa bankowość na świecie, a jak długo kryptowaluty? Jak duży kapitał stoi za bankami i powiązania polityczno-ekonomiczne?
By zbudować sensowny system działający niezależnie od obecnej bankowości potrzeba jeszcze co najmniej kilku lat. Trzeba zwrócić uwagę na to, że do niedawna poza kilkoma ICO, większość walut rozwijali tak naprawdę wolontariusze, którzy tworzyli grupy. Z tych grup powstali późniejsi deweloperzy i fundacje zajmujące się rozwojem konkretnej kryptowaluty. Ich celem było bardziej rozwijanie ideologii niż sama rewolucja w ekonomii. Dopiero od niedawna powstają poważne projekty ICO o zasięgu globalnym, mające na celu w znaczącym stopniu zmienić sposób posługiwania się kryptowalutami. Są to jednak projekty zwykle częściowo lub całkowicie zamknięte mające za sobą poparcie elit finansowych. To poparcie właśnie pozwoli im na wejście w rynek i zasadniczo niejako konkurowanie z walutami typu Fiat.

         Jak już wspomniałem aby można było powiedzieć, że posługiwanie się kryptowalutami jest tak proste i łatwe jak ogólnie przyjętymi i wspieranymi przez państwa walutami Fiat, musi minąć trochę czasu. Mimo to już mamy do dyspozycji szereg narzędzi pozwalających na dość prostą i szybką ich wymianę oraz wypłacanie zgromadzonych środków. Oczywiście wypłaty w walucie Fiat niestety muszą jeszcze opierać się głównie o usługi bankowe, chociaż powstają powoli dedykowane bankomaty przygotowane pod obsługę tylko kryptowalut i umożliwienie zamiany w nich gotówki Fiat na kryptowalutę, lub kryptowalutę na gotówkę Fiat (czyli po prostu wypłatę swoich środków w walucie uznanej w kraju, w jakim się znajdujemy).

         Nie chcę w tym artykule podawać konkretnych projektów ICO, czy kryptowalut mogących w przyszłości trochę "zamieszać" w dzisiejszej gospodarce opartej na Fiat, bo być może będzie to temat na kolejne artykuły. Niemniej jednak jest kilka już wyróżniających się projektów z realnymi do wykonania założeniami i poparciem elit, co dobrze wróży tym projektom na przyszłość. Inna sprawa to, czy tak naprawdę wpisują się one w charakter i idee jakie przyświecały pierwszym kryptowalutom. Niestety ludzkość jest zachłanna … .

         Co do obecnego stanu … myślę, że nie jest źle i nie ma co narzekać o ile nie chcemy ukrywać swoich dochodów przed fiskusem. Są tzw. multiportfele jak np. Coinomi, który umożliwia nie tylko przechowywanie wielu walut w jednym miejscy, ale również wymianę kryptowalut bez potrzeby przelewania środków na zewnętrzne giełdy, czy kantory. Odnośnie wypłat w walutach Fiat. Piszę do społeczności polskiej, więc wspomnę jedynie, że np. giełda BitBay oferuje możliwość wypłaty środków za pomocą ich karty płatniczej lub samego telefonu. Również kilka bankomatów bitcoin’owych w Polsce już istnieje – niestety puki co można je policzyć na palcach jednej ręki. Jeśli ktoś ma odpowiednią determinację, to znajdzie więcej możliwości poza tymi, które wymieniłem powyżej.

         Czemu tak trudno kryptowalutom upowszechnić się? Główna przyczyna to niewiedza społeczeństw i często z tym związana niechęć. Z drugiej strony są to nadal bardzo niestabilne cenowo środki płatnicze, co skutecznie odstrasza nawet potencjalne firmy do ich stosowania. Poza niewielką garstką niszowych branż nie ma sensu stosowania kryptowalut. Puki nie powstaną kryptowaluty o stabilnej wartości rynkowej, tak długo ich powszechne stosowanie będzie trudne. Niestety zwykle stabilizacja wiąże się z dużym kapitałem i centralnym zarządzaniem.

Sort:  
UpvoteBank
Your upvote bank
__2.jpgThis post have been upvoted by the @UpvoteBank service. Want to know more and receive "free" upvotes click here

Moim zdaniem problemem są rządy, a nie technologia. Nie ma problemu ze zrobieniem bankomatów "Bitcoinowych" - tylko najczęściej by nie było problemów robi się transakcje "w jedną stronę"

Zgadzam się, choć nie do końca z stwierdzeniem, że to rządy ... bardziej chodzi o elity finansowe, bo to pod ich dyktando rządy nakładają "regulacje" ... dlatego napisałem, że kryptowaluty, za którymi stoją elity finansnowe mają szanse wejść na rynek ... bankomaty nawet w Polsce wypłacają złotówki w zamian za BTC i to działa - pytanie jak długo jeśli wejdą "regulacje"

mysle, ze problemu jako takiego z wybraniem w pl nie ma ale brak odpowiedniego prawa nie daje mozliwości wprowadzanie rozwiazan na szeroką skale

Congratulations @consto! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Upvote this notification to help all Steemit users. Learn why here!