Gondolatok a Határátkelö blog margójára
Ma reggel olvastam a Határátkelö blog bejegyzését "Hollandia az "új Anglia"?" címmel. A poszt arra keresi a választ, hogy vajon a Brexit hatására átveheti-e majd Hollandia azt a szerepet, amit jelen pillanatban még Nagy-Britannia tölt be a külföldön munkát keresö/vállaló magyarok számára. Ez egy nagyon érdekes téma és bevallom nagyon elgondolkodtató. Az angol és a holland társadalom és kultúra jobban eltérnek egymástól, mint gondolnánk. Ezek a kölönbségek a gazdaság számos területén is megmutatkoznak. Én nem tartom valószínünek, hogy magyar munkavállalók itt is ugyanolyan könnyen és olyan nagy számban fognak dolgozni/élni, mint Nagy-Britanniában.
Én eleve úgy jöttem ide, hogy emigráltam, ezért nincs személyes tapasztalatom arról, hogy milyen ha valaki "csak" dolgozni jön. Sokan jönnek mezögazdasági idénymunkára, föleg lengyelek és magyarok. Persze vannak olyanok is akik más területen (például az egészségügyben) vállalnak munkát.
A nacionalizmus és az idegenellenesség itt is egyre nagyobb teret nyert az utóbbi években. Ez köszönhetö a 2008-as válságnak, az integrálódásra képtelen (többnyire moszlim) kisebbségeknek és a bevándorlók okozta társadalmi feszültségeknek. Általánosságban igaz, hogy minél kisebb településen laksz, annál nagyobb az esélye a negatív megkülönböztetésnek. Az emberek többnyire kedvesek, de nem árt az óvatosság, föleg a munkahelyen. Hiába, szeretik hátbatámadni és fúrni egymást. De! Vannak rendes, normális emberek/szomszédok/kollégák/barátok is.
Nagyra értékelik, ha valaki tanulja vagy már jól beszéli a hollandot, hiszen tudják, hogy ez egy külföldinek nehéz. Én egy év alatt tanultam meg anyanyelvi szinten (nyelvvizsgáztam is), nyelviskolába járva és otthon is minden nap a könyvek fölött ülve. Persze sok segítséget kaptam a (volt) férjemtöl és a családjától is. Az angollal jól el lehet boldogulni a városokban és a nagyobb munkáltatóknál. A legtöbb holland jól beszél angolul, sokan németül és franciául is.
Nagyon nagy a népsürüség és sajnos egyre jobban igaznak látszik az a mondás, hogy Hollandia megtelt. A lakáshelyzet - függetlenül attól, hogy bérelsz (különbözö úton juthatsz bérlakáshoz) vagy vásárolsz egy nagy dráma. Az ittenieknek is, hát még egy külföldinek. Ahol kisebb a népsürüség és könnyebb megfizethetö lakást találni, ott valószínüleg kevesebb a munkalehetöség is.
Ha valaki munkaközvetítön keresztül akar idejönni, annak nagyon résen kell lennie! Az utóbbi években több olyan eset látott napvilágot, amikor ezek a munkaközvetítök becsapták és szinte rabszolgaként tartották, dolgoztatták a közép- és kelet-európai munkavállalókat.
Ha nem mezögazdasági munkára vagy segédmunkásnak jön valaki, akkor fontos az iskolai bizonyítvány vagy diploma. Szerencsére ma már valamivel könnyebb egy hivatalos fordítást, hitelesítést vagy honosítást elintézni, de sajnos még mindig költséges.
Ez azért ne szegje kedvét senkinek! Ha valaki eldöntötte, hogy idejön és itt akar dolgozni, élni, boldogulni, akkor próbálja meg. Miért ne sikerülne? Igenis lehet megfelelö lakást és rendes munkaadót találni (talán nem elsöre), és szert lehet tenni igaz barátokra.