Kompendium wiedzy
API – Interfejs programistyczny aplikacji (ang. Application Programming Interface) sposób, rozumiany jako ściśle określony zestaw reguł i ich opisów, w jaki programy komputerowe komunikują się między sobą. API definiuje się na poziomie kodu źródłowego dla takich składników oprogramowania jak np. aplikacje, biblioteki czy system operacyjny. Zadaniem API jest dostarczenie odpowiednich specyfikacji podprogramów, struktur danych, klas obiektów i wymaganych protokołów komunikacyjnych. Przykładem API jest POSIX, czy też Windows API.
Bitcoin (BTC) – kryptowaluta wprowadzona w 2009 roku przez osobę (bądź grupę osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Nazwa odnosi się także do używającego jej otwartoźródłowego oprogramowania oraz sieci peer-to-peer, którą formuje. Bitmonety mogą zostać zapisane na komputerze osobistym w formie pliku portfela lub przetrzymywane w prowadzonym przez osoby trzecie zewnętrznym serwisie zajmującym się przechowywaniem takich portfeli. W każdym z tych przypadków bitcoiny mogą zostać przesłane do innej osoby przez Internet do dowolnego posiadacza adresu bitcoin. Każdy bitcoin dzieli się na 100 000 000 mniejszych jednostek, zwanych satoshi. Odmiennie niż w przypadku większości walut (tzw. fiducjarnych lub inaczej fiat), bitcoin nie opiera się na zaufaniu względem emitenta centralnego. Bitcoin używa zdecentralizowanej bazy danych, rozprowadzonej pomiędzy węzłami sieci peer-to-peer do przechowywania transakcji oraz kryptografii w celu zapewnienia podstawowych funkcji bezpieczeństwa, takich jak upewnienie się, że bitcoiny mogą być wydane tylko raz przez osobę, która je posiada w danym momencie. Topologia peer-to-peer sieci bitcoin oraz brak administracji centralnej czynią manipulację wartości bitmonet poprzez produkcję większej ich ilości niewykonalną dla jakiejkolwiek instytucji rządowej czy innej organizacji lub jednostki, nadal możliwa jest jednak bańka spekulacyjna. Budowa bitcoina pozwala na anonimowe posiadanie własności oraz jej transfery. Bitcoin opiera się na transferze kwot między rachunkami publicznymi, przy użyciu kryptografii klucza publicznego. Wszystkie transakcje są publiczne i przechowywane w rozproszonej bazie danych. W celu zapobieżenia podwójnemu wydawaniu sieć implementuje rodzaj rozproszonego serwera czasowego, używając koncepcji łańcuchowych dowodów matematycznych wykonanych działań (proof of work, w skrócie PoW). Dlatego też cała historia transakcji musi być przechowywana w bazie, a w celu ograniczenia rozmiaru magazynu używane jest drzewo funkcji skrótu.
Dash (DASH) – Darkcoin został zaprojektowany tak, aby zapewnić finansową prywatność poprzez uniemożliwienie śledzenia transakcji. Udało się to osiągnąć dzięki technologii zwanej Darksend, która to miksuje monety użytkowników. Technologia Darksend opiera się na sieci Masternodów, na chwilę obecną ponad 900 rozproszonych na całym świecie, zdecentralizowanych serwerów zarządzanych przez użytkowników tejże sieci. Początkowo, Darksend był rozwijany jako technologia closed-source, dopóki beta testerzy nie pomogli odnaleźć wszystkich błędów i niedociągnięć. Na dzień dzisiejszy developerzy Darkcoina, w tym główny developer Evan Duffield, są przekonani, że oprogramowanie jest gotowe do użytku powszechnego i zdecydowali się otworzyć kod źródłowy. Darkcoin jest obecnie pierwszą kryptowalutą z otwartym kodem, która dostarcza całkowitą prywatność. Otwarcie kodu źródłowego kryptowaluty Darkcoin jest niezmiernie istotne. Pozwala to użytkownikom nabrać zaufania do oprogramowania. Co więcej, każdy może zobaczyć kod źródłowy, budować na nim, pomóc w jego dalszym rozwoju tak jak to było robione przez kilka ostatnich lat w przypadku Bitcoina. Kolejne aktualizacje Darkcoina spodziewane są co kilka miesięcy i zawierać będą między innymi technologie szyfrowanej komunikacji między użytkownikami. Każdy, nie ujawniając swojego adresu IP, będzie w stanie połączyć się z siecią Darkcoin. Również tożsamość miksujących Masternodów zostanie ukryta, dzięki czemu próby szpiegowania danych będą jeszcze trudniejsze, jeśli nie niemożliwe.
Monero (XMR) – Ten projekt został uruchomiony w kwietniu 2014 roku. Monero, jest jedyną nieliczną kryptowalutą, która powstała na bazie algorytmu CryptoNote, który jest uważany za jedną z najnowocześniejszych technologii z otwartym kodem źródłowym. CryptoNote jest to nowa technologia z otwartym kodem, która pozwala tworzyć kryptowaluty, odmienne od Bitcoina i jego altkoinów, powstałych na jego kodzie. Technologia CryptoNote udostępnia użytkownikom całościowo anonimowy system przekazu swoich coinów. Anonimowość osiąga się dzięki grupowemu podpisowi. W danym przypadku podpis świadczy o tym, iż transakcja została zrealizowana, ale kto dokładnie zrealizował z grupy, nie da się wykryć, gdyż użytkownicy w danym systemie niczym się nie różnią od siebie. Jeżeli chodzi o samą kryptowalutę Monero, wyróżnia się ona przede wszystkim bardzo skomplikowaną procedurą przeanalizowania łańcucha bloków, nie można powiązać ze sobą transakcji, a także jest brak możliwości prześledzenia płatności. Te wszystkie charakterystyki wyróżniają Monero spośród innych kryptowalut dostępnych na rynku. Na chwilę obecną nie ma innej kryptowaluty, która by stworzyła konkurencję dla Monero, dlatego można liczyć na to, iż kryptowaluta będzie w dalszym ciągu przykuwała uwagę wielu uczestników tego anonimowego rynku.
Hi! I am a robot. I just upvoted you! I found similar content that readers might be interested in:
https://www.facebook.com/KryptoManiaInfo/posts/1113780525425617