Filmové příšery
Festival otrlého diváka se letos ještě nekonal, a tak se na novou porci filmových monster a příšer teprve chystám. Ale kromě Městečka Palerma, o kterém jsem nedávno psal, hrajeme se známými ze všech koutů světa taky filmovou pantomimu, v rámci které musí jeden z nás ostatním přehrát název nebo obsah zadaného filmu tak, aby ostatní uhodli, o který film se jedná. Možná se to zdá jako hračka, ale po několika hrách jsme museli filmy omezit na ty vzniklé v anglickém jazykovém prostředí (s výjimkou bollywoodských) a bez vlastních jmen osob a míst.
A tak vás určitě nepřekvapí, že kromě oříšků jako jsou Shawshank Redemption (Vykoupení z věznice Shawshank, které bylo ve hře ještě před zákazem vlastních jmen, ale které je až překvapivě jednoduché – stačilo zahrát člověka kopajícího tunel a všichni věděli), Dead Poets Society (Společnost mrtvých básníků – tady stačí vylézt na stůl a všichni, kteří film viděli, hned vědí) nebo Mission Impossible (na první pohled skutečně neproveditelné, ale pomocí hráče počítačových her a jeho frustrací nad prohranou misí se podařilo odvodit první a pak i druhé slovo) se hodně motáme kolem různých příšer a monster. Už jen proto, že je zajímavé sledovat, jak je někdo hraje.
A protože se některé filmy dostaly na řadu ještě před zákazem vlastních jmen, někdo z nás už přehrával tahle filmová monstra, respektive filmy: Frankenstein, ghoul, duch, zombie, The Exorcist (Exorcista), Ghostbusters (Krotitelé duchů), nemrtví, vlkodlak, různí mimozemšťané, King Kong, Godzilla, Edward Scissorhands (Střihoruký Edward), upír, kombinace žraloka a chobotnice z filmu Sharktopus, gryffin, Pegasus, víceméně všechny rasy, které jsou k nalezení ve Středozemi a určitě ještě mnoho dalšího.
V každém případě jde o jednoduchou a fajn hru, která se dá hrát i v češtině. Zkuste si pantomimou zahrát třeba Samotáře.