R.M.S. Titanic

in #cesky6 years ago

Všichni ho známe, i kdyby nikdy James Cameron nenatočil film nesoucí stejný název tak jméno tohoto parníku budou znát všichni.

500px-RMS_Titanic_3.jpg

Stavba lodi nesoucí jméno Titanic začala 31. března roku 1909 v loděnicích které se nacházely v Belfastu. Stavbu prováděla firma Harland & Wolff, majitelem lodi byla White Star Line. Titanic měl být nejluxusnějším parníkem třídy Olympic, tyto lodě byli svého času to nejluxusnější co jste na moři mohly potkat. Hlavním úkolem Titanicu bylo převážet poštu, luxusní náklad a cestující mezi Evropou a Severní Amerikou. S plnou posádkou a plným stavem cestujících byla jeho kapacita 2 603 osob. Jakožto královská poštovní loď vezl Titanic okolo 3 500 pytlů s poštou. Včetně pošty samotné královské rodiny.

Stavba
Titanic navrhoval Lord Pirrie z pozice ředitele jak loděnic tak White Star Line. Titanic ve své době proslul hlavně díky svým rozměrům a luxusu. Jeho délka činila 269,1 metrů a šířka 28,25 metrů. Lod měla celkem 16 záplavových komor které oddělovaly bezpečností dveře z masivní nýtované oceli které v případě proražení trupu bylo možné okamžitě uzavřít a zabránit tak zatopení dalších částí lodi. Při srážce s jinou lodí by teoreticky Titanic měl vydržet na hladině i po zaplavení čtyř komor. Již v době stavby ovšem mnoho inženýrů poukazovala na to že ledovce jsou mnohem těžší než ostatní lodě a mohou Titanic ohrozit. I přes tento fakt byl Titanic stále tou nejbezpečnější lodí podle tehdejších měřítek.

_RAC0712 (1).jpg
Dveře komory

1485px-Titanic_side_plan_annotated_English.png

Červenou barvou jsou vyznačeny jednotlivé komory, zelená barva označuje ty které byli zaplaveny při havárii

Na lodi byl důraz kladen i šetření pitnou vodou, kohoutky u umyvadel byli na pružinu aby se automaticky vypínaly, a voda která odtékala byla zhromaždována v rezervoárech které stevardi pravidelně vylévaly. Tato voda byla uskladněna pro případy nouze nebo pro lodní kotle. Těch bylo na lodi celkem 29, v provozu jich bylo vždy o dva méně aby mohly být zkontrolovány a zachovány pro případ havárie. Kotle poháněly dva sdružené čtyřválcové parní stroje, ty přenášely výkon na tři lodní šrouby. Celkový výkon byl oficiálně 50 000 Hp, ovšem odhadovaný přesný výkon byl až o 5 000 vyšší. Kotle každý den spálily až 650 tun (ano tun!) uhlí.

Během dokončování stavby došlo k zapálení uhlí ve skladištích, požár se hasil několik dní. Přesto jsou teorie které poukazují na to že požár mohl oslabit nýtovaný trup. Navíc požár uhlí v takovém množství není možný na 100% a uhlí má tendenci stále prohořívat. Tento fakt vyšel na světlo třicet let po katastrofě nebot White Star Line ho ututlaly. Samotné nýtování lodi bylo velice zvláštní. Z velké části ho prováděly děti, zvláště na špatně přístupných místech. Při stavbě lodi docházelo ke spoustě smrtelných úrazů a dokonce došlo i k nechtěnému zanýtování dítěte do trupu. Než byl trup znovu odklopen, bylo po smrti.

_RAC0667 (1).jpg
Nýty použité na lodi
K luxusnímu vybavení lodi patřil také bazén ze sladkou vodou, posilovna. Několik restaurací a jídelen. Kavárny a veškeré vybavení. Dřevěné luxusní kazety, pozlacené sochy, stříbrné příbory a pozlacené talíře. Velká část porcelánu byla dovezená z Čech. Na lodi také bylo celkem 16 850 lahví alkoholu.

_RAC0769 (1).jpg

_RAC0681 (1).jpg

_RAC0679 (1).jpg

_RAC0676 (1).jpg

22688000_10160179841522037_1461648720345541121_n.jpg

První a poslední
První plavba lodi se uskutečnila ve středu 10 dubna 1912 ve 12:14 místního času. Hned ze začátku byl osud lodi nejistí, museli ji vyvádět remorkéry i přesto došlo k velké změně tlaku která zpřetrhala kotevní lana lodi New York a Titanic proto málem najel do jejího boku. Situace ovšem díky rychlé reakci kapitána Edwarda J. Smitha a jednoho remorkéru nic takového se nestalo. Lod New York ovšem byla poškozena po nárazu do jiné lodě. Edward J. Smith již měl odejít do důchodu, a své rodině řekl že toto je jeho poslední plavba. Nejspíše netušil jak blízko je pravdě. Plavba až na několik malých problémů pokračovala klidně. Vše se změnilo v Neděli 14. dubna. Tuto noc je vydáno varování o možností výskytu ledovců v oblasti okolo Titanicu, kapitán ovšem pokračuje plnou rychlostí (41,7 km/h) . Chce překonat rekord v přeplutí oceánu.

23:39:30 - Hlídka zaregistruje ledovec a okamžitě to hlásí, kapitán nařizuje plný zpětný chod a úhybní manévr.
_RAC0725 (1).jpg
Komunikační zařízení mezi strojovnou a můstkem, dobře známe z filmu

23:40 Titanic naráží do ledovce pravou částí přídě. Dochází k zaplavování komor. Kapitán od posádky požaduje okamžitě stav lodi, a vyslání S.O.S. Zároven vystřelí světlice.

Titanic_iceberg.jpg

Fotografie ledovce pořízená druhý den, jako viníka ho usvědčila červená barva na jeho okraji
_RAC0714 (1).jpg
Pracoviště radistů

00:05 Probíhá příprava záchranných člunů a jejich jeřábu

00:15 Pasažéři si oblékají záchranné vesty

00:25 Lod Carpathia reaguje na nouzové volání Titanicu

_RAC0745 (1).jpg

00:40 Na hladinu je spuštěn první záchranný člun s číslem 7, na jeho palubě je 28 lidí převážně žen s dětmi. Celková kapacita člunu je ovšem 65 lidí. Během stresu a tlaku jsou však čluny spouštěny předčasně, posádka také nebyla dostatečně zaučená na tento typ situace. Nejmenší počet lidí v člunu byl 12 a naopak 70. Na Titanicu bylo 20 člunů s celkovou kapacitou 1178 osob. I přesto měl více člunů než tehdy určoval zákon. Teplota vody je 2,2 stupně Celsia, zdravý a statný člověk přežije v takové vodě okolo 15 minut.

01:20 Kotelna Č. 4 je pod vodou

02:05 Poslední člun je spuštěn na vodu

02:17 Radisté žádají naposledy o pomoc

02:20 Titanic klesá pod hladinu

04:10 Carpathia zahlédne první člun, trvá ještě dlouho než se dostane dostatečně blízko

Celkem zemřelo přes 1500 osob

Konec první části znovu mě otravuje limit .....