Kas Yra Ethereum?
Jei mėgintume Ethereum apibūdinti vienu sakiniu, tai skambėtų maždaug taip – Ethereum, tai decentralizuota platforma skirta išmaniesiams kontraktams. Išmanusis kontraktas, tai tokia programos rūšis, kurios pagrindinis išskirtinumas yra tas, kad ji veikia 24/7 be galimybės būti sutrikdyta, cenzūruota ar išjungta. Pati Ethereum sistema buvo sukurta 2014 metais, o jos sukūrimui panaudotos lėšos surinktos iš didelio kiekio paprastų žmonių ir už tai jiems mainais davus kripto valiutos – Ether. Tai būtų galima pavadinti pirmuoju ICO (Initial Coin Offering).
Išmanieji kontraktai
Išmanieji kontraktai (Smart Contracts), kaip ir sufleruojama pavadinime, veikia panašiai kaip ir kontraktai/sutartys realiame gyvenime – tik automatizuotai ir be trečiosios šalies įsitrerpimo. Tai yra programa, kuri vienai kontrakto šaliai įvykdžius savo įsipareigojimą – automatiškai įvykdo kontrakto sąlygą. Pvz.: „Pervedus 0,1 Ether automatiškai pervedusiam asmeniui yra išsiunčiamas bilietas į Lietuvos Ryto – Žalgiris varžybas“. Kontraktų sąlygos ir visi kontraktų įgyvendinimo įrašai yra viešai prieinami blokų grandinėje (Blockchain).
Blokų grandinė
Blokų grandinė (Blockchain) yra viena pagrindinių technologijų slypinčių po kriptovaliutomis ir buvo pristatyta pasauliui su bitcoin kripto valiuta. Nors blokų grandinės veikimas yra sudėtingas ir pilnam jos supratimui reikalingas techninis įsigilinimas, tačiau trumpai tai galima apibūdinti, kaip didelę duomenų bazę, kuri nėra saugoma centralizuotai vienoje vietoje, bet yra išskirstyta per daug skirtingų vartotojų, kurie už nuolatinį duomenų bazės „prižiūrėjimą“ yra apdovanojami kriptovaliuta – Ether. Šis procesas yra vadinamas – kasimu (mining).
Ethereum galimybės
Naudodamasis Ethereum sistema, kiekvienas gali sukurti ir išleisti savo kriptovaliutą, kuri bus naudojama kaip būdas surinkti pinigų projekto vystymui ir atspindės ją nusipirkusio žmogaus indėlį į projektą (panašiai kaip turint akciją kažkokioje įmonėje, tik šiuo atveju nesuteikia nuosavybės į tą įmonę) arba bus naudojama kaip nauja kripto valiuta. Šis procesas yra vadinamas ICO (Initial Coin Offering) ir paskutiniu metu yra tapęs labai populiariu metodu finansuoti blokų grandinės principu veikiančių projektų finansavimui.
Kas valdo Ethereum?
Bendrai tariant – sistemos niekas nevaldo, niekas neturi „mygtuko“, kurį paspaudus visa sistema sustotų, būtent tai ir padaro šią sistemą įdomia. Šią sistemą sukūrė ir ja rūpinasi – Ethereum Foundation, kurie nuo pat sistemos sukūrimo pasiliko dalį Ether (Ethereum sistemos valiutos) ir ją naudoja finansuoti tolimesniems sistemos patobulinimams. Pagrindis asmuo – Vitalik Buterin, kuris Ethereum idėją sukūrė būdamas vos 20 metų.