Прибутковий будинок Масловського в м.Харків по вулиці СвободиsteemCreated with Sketch.

in Ukraine on Steem14 days ago

Вітаю шановна спільнота! 💙💛

Пам'ятаєте я вам обіцяла продовжити розповідь про свою прогулянку містом? Сьогодні я виконую свою обіцянку)

image.png

Красивий рожевий будинок з чарівними "балкончиками" - колишній прибутковий будинок в стилі модерн і в наш час був житловим! Будинок у стилі модерн є пам’яткою архітектури.

image.png

image.png

Вулиця Свободи, на якій розташована будівля, виникла на початку 1870-х років і отримала назву Ветеринарної внаслідок забудови від колишнього ветеринарного інституту до провулка, який раніше називався Сомівський. Селились на ній переважно представники достатньо заможніх верств населення. З приходом радянської влади, у 1927 році вулицю назвали на честь партійного діяча Іванова, однак у звʼязку з декомунізацією, 17 травня 2016 року її перейменували на вулицю Свободи.

Лейтенант флоту Іван Миколайович Масловський вийшов у відставку в 90-х роках XIX століття і купив дворове місце та невеликий будинок по вулиці Ветеринарній-8 за 1200 рублів. Вочевидь, фінансові справи відставного моряка були непогані, тому що в 1910-11 роках на цьому дворовому місці на його кошти будується чотириповерховий прибутковий будинок у стилі модерн за проектом Мойсея Лазаревича Мелетинського.

⌨ Мойсей Мелетинський, син ремісника Лазаря (Еліезера) Мелетинського, випускник Харківського технологічного інституту, з 1908-го – власник будівельно-технічної контори у Харкові. За його проектами збудовані будинки на Сумській-122, Михайлівській площі (зараз – Небесній сотні) -28, власний будинок на Ковальській-22. На жаль, його головний шедевр – чудова 4-та синагога на розі Соляниківського та Подільського провулків у первозданному вигляді не збереглася.

Прибутковий будинок Масловського побудований під час панування модерну у всьому його розмаїтті. Ідеальна симетрія фасаду підкреслена бічними ризалітами з напівкруглими еркерами, вузькі видовжені вікна становлять вертикальну домінанту будівлі, руст першого поверху та скромна ліпнина витримані цілком у дусі модернізму початку століття.
На жаль, "криві" руки сучасних добудовників не пощадили один із головних елементів будівлі - монументальний багатокутний щипець заввишки цілий поверх.

image.png

image.png

Фото ~1930х рр. Після Второї Світової був втрачен центральний фронтон та деякі деталі фасаду

Я знайшла деякі факти про батька Масловського Івана Миколайовича:

Масловский Микола Васильович - відставний майор Микола Васильєв син Масловський, 32 років у 1828 році полягало за ним у Лебединський повіт 234 душ і селян із землею, лісом та гуральним заводом.

Зарахована за визначенням Дворянських Депутатських Зборів 18 вересня 1876 року дочка підполковника Миколи Васильовича Масловського та дружини його Єлисавети Матвєєвої Єлисавета (нар. 1852 р.).

При розгляді дворянських прав роду Масловського послужила головною підставою копія з формулярного списку про службу майора Миколи Васильовича Масловського, видана від командира Інгерманландського гусарського полку за 1828 рік, з якої видно: що він, з дворян Чернігівської губернії в мглінського повіту, корнети 27 грудня 1812, поручики 1818, штабс-ротмістри 1819, майори 6 березня 1819, у штрафах і під судом не був; на підставі якої згадуваний майор Микола Васильович Масловський, за визначенням Слобідсько-Українських Дворянських Депутатських Зборів, що відбувся 21 числа вересня 1828 року, внесений, за власними заслугами, до третини дворянської родоводу книги Харківської губернії по Лебединського повіту.

Тобто статки у родини були не тільки від служби на государя...

Будинок про який я пишу десь у 2018-2019 рр. був ретельно відреставрований під’їзд та відремонтований, і його можна було справедливо назвати одним із найкращих у місті.

image.png

image.png

image.png

image.png

image.png

image.png

image.png

image.png

Але прийшла російська орда зі сходу і, не в змозі здолати захисників України, бомбардує та обстрілює мирні міста. Вранці 14 березня 2022року ракетно-бомбовий удар по центру Харкова, завданий російською ордою, зруйнував історичну пам’ятку. Внаслідок удару під завалами будинку загинуло 2 людини.

image.png

image.png

image.png
(Робота, створена художником Гамлетом Зіньківським на руїнах прибуткового дому Масловського.
Фото: Гамлет Зіньківський)

Варто зазначити, що разом із будівлею був зруйнований відомий арт-паб “Старий Хем”, де часто збиралися представники харківської інтелігенції та неформальних рухів.
Біля входу в бар з 2012 р. стояв пам’ятник Ернесту Хемінгуею (скульптор Олександр Шамрай), він також був знищений.

image.png

Я коли буваю в центрі міста, намагаюсь прокласти маршрут так, щоб пройти повз цієї будівлі.

20250405_190239.jpg

так будинок був вкритий одразу після взриву

image.png.

Його накрили, щоб якось вберегти від природи.

"Пошкоджену пам'ятку архітектури потрібно реставрувати, - говорить архітектор Дворніков.- Вона перебуває під охороною держави. Будь-які роботи тут можуть проводитися лише з дозволу Міністерства культури. Це повна відбудова будинку згідно з його початковим виглядом. Необхідно робити його стабілізацію, законсервувати будівлю. Масштаб пошкоджень значний. Втрачена головна фасадна стіна. Є аспект культурної цінності, її втрати, і аспект конструкційної втрати. Культурна втрата найбільша, адже втрачена головна частина фасаду, уражені декоративні елементи. Стіни та фундамент мають серйозні тріщини.

Фасад пам'ятки місцевого значення на вулиці Свободи у Харкові, в яку у березні влучила ракета, комунальники закрили тентом. Також відновили асфальт перед будівлею, щоб туди не потрапляла волога від опадів.

Комунальники поклали асфальт перед будівлею. Це не дозволяє частині опадів потрапляти під фундамент. Але основна загроза цій будівлі — при значних опадах частина води буде підмивати фундамент, буде продовжуватися руйнація. Є ще проблема, вона очевидна під час війни. Коли відбувається руйнація культурних пам'яток, комунальні служби намагаються якомога швидше прибрати всі руїни та пошкоджені конструкції. Разом з цим вивозять у тому числі автентичні будівельні конструкції, дерев'яні балки перекриття, наприклад, та цеглу. Їх вивозять на смітник", — говорить архітектор....
За час повномасштабного вторгнення російські військові пошкодили або знищили більш 140 пам'яток архітектури обласного та національного значення на Харківщині. https://suspilne.media/kharkiv/313724-poskodzena-obstrilami-storicna-budivla-u-harkovi-arhitektor-rozpoviv-ak-ii-vberegti/

але погода та вітер зробили свою справу, вони зірвали укриття будинку.

І я бачу на стіні те, що надає мені надію!
У надії завжди душа ледь помітна, легка та ніжна. ЇЇ так легко позбутись. І ось така ніжність, тримтяча крилами надія на перемогу та стійкість України та Харкова я бачу на стіні цього вікового руйнованого двома війнами будинку:

20250405_190224.jpg

20250405_190218.jpg

20250405_190134.jpg

МЕТЕЛИК ТРИМАЄ СВОЇМИ КРИЛЬЦЯМИ НАШ ХАРКІВ, НАШУ УКРАЇНУ!!!

Маленький метелик міцніше за російську ракету, міцніше за той взрив руйнацій, міцніше за їх ненавість до нас, міцніше за зло...
Своїми тоненькими крильми він тримає стіну, тримає будинок, тримає нас і мене!

Sort:  
 14 days ago 

Вам не здається що нам потрібен хештег,,руський мир''....такими наші міста були, які вони стали,завдяки рашистам....

 14 days ago 

цей хештег тільки нам і буде зрозумілим, нажаль...

 13 days ago 

Блін, яку красу знищили... Потвори!
Харків відродиться! 💪

 13 days ago 

так, рашисти гірше, ніж собаки скажені... Вірю, що Харків відродиться, аби б тільки не прийшла сюди оккупація.